Annons:

Mobb eldade upp turister på Madagaskar

Uppdaterad oktober 6, 2013, Publicerad oktober 4, 2013

Två europeiska turister blev under torsdagen dödade av en förgrymmad mobb på turistön Nosy Be, fem kilometer utanför Madagaskars nordvästra kust.

Turistön Nosy Be utanför Madagaskar Foto: World Win 1.4 NASA
Turistön Nosy Be utanför Madagaskar
Foto: World Win 1.4 NASA

Hundratals av turistöns invånare ska ha varit ute på ett härjningståg efter att ett 8-årigt barn hittats avlidet med kroppsdelar avskurna på en strand. I sökandet efter gärningsmännen dödades européerna efter att de under tortyr erkänt att de sysslat med organhandel.

”Var oskyldiga turister”
Tjänstemän sade inledningsvis att männen som dödats var franska medborgare som var bosatta på Nosy Be. Men invånare på ön säger att en av männen var från Italien.

En fransk medborgare, bosatt på ön, säger till tidningen Daily Mail att männen som dödades av mobben var oskyldiga och inte hade någonting att göra med mordet på 8-åringen.

Annons:

En polisstation i Hell-Ville stormades också, eftersom lokalbefolkningen trodde att européerna var häktade där. Polisen tvingades att skjuta varningsskott i luften för att skingra den stenkastande folksamlingen.

Tar lagen i egna händer
Att lokalbefolkningen på Nosy Be tar lagen i egna händer är vanligt förekommande. Franska medborgare har avråttats från att resa till turistön och manar de som befinner sig där att hålla sig inomhus, enligt ett textmeddelande från den franska ambassaden på Nosy Be.

– Vi arbetar tillsammans med myndigheterna på ön för att komma till rätta med vad som egentligen hände i samband med dessa mord, säger en talesperson för Frankrikes konsulat i Madagaskar till Daily Mail.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

104,5 millimeter regn på en timme – Nagoyas tunnelbana och bussar slogs ut

Publicerad Igår 18:50 – av Redaktionen
Tre videorutor visar översvämmad biltrafik, vatten framför en restaurang och en delvis översvämmad cykel i Nagoya.
Montaget visar olika ögonblick längs samma översvämmade gata i Nagoya. Skyfallet den 8 september gav 104,5 millimeter regn på en timme.

Ett enda timregn på 104,5 millimeter satte Nagoya under vatten på tisdagen. Tunnelbanan stannade helt, stadens bussar ställdes in för hela dagen och Japans högsta varningsnivå utfärdades för floden Shonai – som under natten trappades ner igen.

Skyfallet drog in över Aichi under eftermiddagen den 8 september. Under timmen fram till klockan 16.53 uppmättes 104,5 millimeter vid mätstationen i Nagoya, ett uppmätt rekord för staden som passerade de 97 millimeter som föll under det så kallade Tokai-skyfallet, rapporterar japanska FNN.

Vattnet blev snabbt ett gatuproblem. Vid Chikusa station stod JR:s spår under vatten, och i flera stadsdelar körde bilar med vattenlinjen uppe vid dörrarna. I stadsdelen Minato svämmade vägportar över så att förare fick överge sina fordon; samtliga tog sig ut på egen hand, enligt Japan Times. Boende i Chikusa, Moriyama och Meito uppmanades att inte uppehålla sig i källarplan, gallerior eller garage under mark när avloppssystemen inte längre hann med.

Kollektivtrafiken slogs ut under kvällen. Nagoyas kommunala tunnelbana ställde in trafiken på samtliga linjer från kvällen den 8 september, och stadens bussar ställdes in på alla linjer för resten av dagen. Nagoyas trafikkontor meddelade under kvällen att tunnelbanetrafiken skulle återupptas successivt från klockan 22.30, medan busstrafiken planerades gå normalt från första tur den 9 september – med reservation för vägläget. Meitetsu höll delar av sitt nät stängt, och JR meddelade att trafiken ställdes in på delar av Chuo- och Kansailinjen resten av dagen.

Två varningar, två nedtrappningar

Parallellt löpte två skilda larm. Klockan 18.20 utfärdades nivå 5, särskild varning för översvämning, för floden Shonai som rinner genom både Aichi och Gifu. Myndigheterna bedömde att floden redan hade svämmat över, eller med mycket hög sannolikhet redan hade gjort det, och uppmanade invånare att omedelbart ta sig till högre belägen mark, framgår av det gemensamma pressmeddelandet från infrastrukturministeriet och JMA. Den särskilda varningen omfattade 14 kommuner, bland dem Nagoya, Seto, Kasugai, Komaki och Ichinomiya samt Tajimi och Toki i Gifu.

Nagoya stads egen order låg på nivå 5, med uppmaning att omedelbart sätta sig i säkerhet, fram till klockan 22.25, då den sänktes till nivå 4, evakueringsuppmaning. Den ordern omfattade 1 006 860 hushåll och 1 972 695 personer – siffran anger hur många som berördes av beskedet, inte hur många som faktiskt lämnade sina bostäder. Flodvarningen för Shonai sänktes i sin tur till nivå 2 klockan 00.40 natten till den 9 september.

I Kuwana i Mie skadades en man i 60-årsåldern som gått ut för att titta på ovädret; han föll och ådrog sig en fraktur. Meteorologerna varnade samtidigt för att ett nytt linjärt regnband kan bildas fram till kvällen den 9 september, och manade till fortsatt högsta beredskap för stigande vattennivåer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Lavrov: Trump ser frågan om Ukrainas Natomedlemskap som avslutad

Kriget i Ukraina

Publicerad Igår 14:21 – av Redaktionen
Sergej Lavrov i blå kostym vid ett möte.
Enligt Sergej Lavrov ser Donald Trump frågan om Ukrainas Natoanslutning som avslutad.

MOSKVA (Xinhua) -- Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov sade på tisdagen den 8 september att USA:s president Donald Trump betraktar frågan om Ukrainas medlemskap i Nato som avslutad.

Rysslands president Vladimir Putin har tidigare sagt att ett ukrainskt Natomedlemskap kommer att skapa hot mot Ryssland och inte kommer att öka Ukrainas egen säkerhet. Putin har också tidigare betonat att detta hot var en av orsakerna till konflikten mellan Ryssland och Ukraina.

Trump sade för det första att man ska glömma att ens försöka dra in Ukraina i Nordatlantiska alliansen. Han sade att detta stod klart långt före Putins uttalanden. Frågan är avslutad, och det finns ingen anledning att försöka blåsa liv i den igen, sade Lavrov i ett tv-program.

Ryssland är redo att fortsätta samtalen med USA om Ukraina, sade han.

De erkänner de grundläggande förhållandena och försöker vara till nytta utifrån dem. Jag anser att detta förtjänar stöd.

Lavrov tillade att Rysslands diskussioner med USA:s sändebud Steve Witkoff och Jared Kushner i Moskva utgår från Trumps ståndpunkt att inte ta in Ukraina i Nato och att erkänna verkligheten på marken.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Konstkupp på Rivieran: Fyra verk togs från Renoirmuseet

Publicerad Igår 12:02 – av Emil Fjellstedt
Renoirmuseets stenfasad med fönsterluckor och terrass i Cagnes-sur-Mer.
Renoirmuseet ligger i konstnärens sista hem, domaine des Collettes. Fyra konstverk togs vid inbrottet; ett lämnades kvar under flykten.

Två maskerade tjuvar bröt sig in på Auguste Renoir-museet i franska Cagnes-sur-Mer natten till tisdagen och tog med sig fyra konstverk. Ett av dem lämnades kvar under flykten. Ingen är gripen.

Inbrottet skedde i domaine des Collettes, impressionisten Pierre-Auguste Renoirs sista hem, som i dag rymmer ett tiotal originalmålningar av konstnären, ett fyrtiotal skulpturer samt möbler, fotografier och arkivmaterial.

Tjuvarna tog sig enligt preliminära uppgifter in genom att krossa ett fönsterparti, uppger Le Figaro med hänvisning till polisen. Övervakningskamerorna visar hur de skär loss tavlor ur ramarna innan larmet går klockan 5.48. Innan polisen hann fram hade de lämnat platsen med bytet. Ett av de fyra verken hittades kvarlämnat, och i museets trädgård fann utredarna två blixtlåsförsedda väskor som kan tillhöra gärningsmännen.

Stadens borgmästare Bryan Masson uppger att värdet på de stulna tavlorna överstiger 100 miljoner kronor, rapporterar Omni med hänvisning till AFP. Någon fastställd värdering finns dock inte: enligt Le Figaro återstår det att bedöma hur stor skadan är.

Den franska enheten mot organiserad och specialiserad brottslighet, DCOS, leder utredningen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kanada inför tullar på upp till 50 procent mot USA

Publicerad Igår 10:32 – av Emil Fjellstedt
Fyra långtradare i rött, vitt, blått och gult står parkerade bredvid varandra.
Kanadas nya svarstullar omfattar amerikanska varor till ett värde av 27,6 miljarder kanadensiska dollar.

Kanada har infört strafftullar på mellan 15 och 50 procent på hundratals amerikanska varor. Tullarna trädde i kraft klockan 00.01 den 8 september och är satta för att matcha de amerikanska tullsatserna procent för procent.

Kanadas finansdepartement uppger att åtgärderna omfattar amerikanska varor till ett värde av 27,6 miljarder kanadensiska dollar. På listan finns stål, mejeriprodukter, vitvaror, jordbruksmaskiner, massa och papper samt elektronik.

På den högsta nivån, 50 procent, ligger bland annat vissa stål- och aluminiumprodukter, möbler och kläder. Varor med amerikanskt ursprung som redan var på väg till Kanada när tullarna började gälla undantas.

USA belade den 22 augusti kanadensiska varor för 27,6 miljarder kanadensiska dollar med 50-procentiga tullar. Den kanadensiska regeringen uppgav då att förhandlingarna avbrutits sedan USA lagt fram villkor som Kanada inte accepterade, och lovade att svara dollar för dollar och procentsats för procentsats.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.