MORGONDAGENS DAGSTIDNING – måndag 13 januari 2025

måndag 13 januari 2025

Journalist: ”Starmer arbetar för Israel”

Den judiska lobbyn

publicerad 29 december 2024
– av Markus Andersson
Keir Starmer och Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Den oberoende journalisten Alex Barnicoat anklagar Storbritanniens premiärminister Keir Starmer för att tjäna Tel-Aviv och israeliska intressen snarare än sin väljare eller det brittiska folket.

Barnicoat pekar på hur Starmer 2021 anställde den tidigare israeliska spionen Assaf Kaplan för att övervaka Labourpartiets medlemmars konton på sociala medier. Samme Kaplan som anklagats för att illegalt ha spionerat på palestinier i Gaza och på Västbanken.

Ja. Keir Starmer anlitade en före detta israelisk spion för att ’övervaka’ sina parlamentsledamöters konton på sociala medier. Detta möttes av intensivt motstånd från medlemmar i Labourpartiet, men han brydde sig inte”, uppger journalisten.

Samma år uttryckte premiärministern sitt orubbliga stöd till Israel inför lobbyorganisationen Labour Friends of Israels medlemmar – en brittisk motsvarighet till AIPAC i USA. LFI uppges också ha donerat stora summor pengar till Starmers parti – även om det exakta beloppet som skänkts inte har offentliggjorts.

Fler israeliska spioner

Den oberoende journalisten pekar vidare på hur den homosexuelle judiske konvertiten Damien Egan representerar Labourpartiet i det brittiska parlamentet och är gift med den israeliske spionrekryteraren Yossi Felberbaum.

Felberbaum uppges precis som Kaplan ha tjänstgjort vid den israeliska militära underrättelseavdelningen Unit 8200 som primärt arbetar med signalspaning och dekryptering.

Även om det kan vara en avlägsen koppling, är det en koppling som har utlöst en hel del kontroverser med Keirs förhållande till Israel. Eftersom denne man, Yossi, var (och kanske fortfarande är) oerhört viktig inom den israeliska underrättelsetjänstens militära sektor”, förklarar Barnicoat.

Utrikesministern köptes av Israellobbyist

Han noterar också att Starmer suttit i samtal med Israels president Isaac Herzog kort innan han och andra Labour-makthavare hindrade en motion om krav på en omedelbar vapenvila i Gaza från att klubbas igenom.

Först talar han med Israels president, och strax därefter förstör han på ett märkligt sätt förslaget om eldupphör i Gaza i ett drag som aldrig borde ha inträffat. Börjar det bli tydligt nu?” frågar sig journalisten.

Även valet av ny brittisk utrikesminister uppges främst ha gynnat Israel. Starmer utsåg David Lammy som inte bara besökte Netanyahu och Herzog redan veckan efter att han tillträtt utan även anklagas för att vara köpt av Israellobbyn.

Det har bekräftats att Lammy också tog emot minst 70 000 pund en månad in i Israel-Gaza-kriget från Israellobbyisten Gary Lubner. 8 dagar efter den betalningen lade han ner sin röst i omröstningen om vapenvila i parlamentet. Det är tydligt att Labourpartiet inte arbetar med Storbritanniens bästa intressen i hjärtat”, konstaterar Barniacoat.

Bidenadministrationen planerar gigantiskt vapenpaket till Israel

Den judiska lobbyn

publicerad 4 januari 2025
– av Redaktionen
Joe Biden och Benjamin Netanyahu i Tel Aviv, 2016.

Den amerikanska regeringen planerar ett vapenpaket till Israel för motsvarande 88 miljarder kronor, rapporterar Axios.

Försäljningen omfattar artilleripjäser, utrustning för stridsflyg och luftvärnsförsvar och har som mål att ”stärka Israels långsiktiga säkerhet” genom att fylla på lagren av ”kritisk ammunition och luftförsvarssystem”.

Det här är en avgörande del av vårt långsiktiga säkerhetssamarbete med Israel, säger en källa nära Biden-administrationen till Axios.

Detta väntas bli Biden-administrationens sista stora stödpaket till Israel innan maktskiftet i Vita huset.

Kongressens godkännande krävs

För att affären ska bli verklighet krävs kongressens godkännande. Paketet har dock mött kritik, särskilt inom Bidens eget parti. Flera demokrater har försökt sätta press på honom att villkora vapenförsäljningen med förbättringar av den humanitära situationen i Gaza, men Biden har hittills valt att inte tillmötesgå dessa krav.

En anonym tjänsteman inom administrationen försvarar beslutet:

Presidenten har klargjort att Israel har rätt att försvara sina medborgare, i enlighet med internationell rätt och internationell humanitär rätt… Vi kommer att fortsätta att tillhandahålla den kapacitet som krävs för Israels försvar.

Försäljningen beräknas träda i kraft under 2025, förutsatt att kongressen ger sitt godkännande.

Greta Thunberg kan utses till ”årets antisemit”

Den judiska lobbyn

publicerad 26 november 2024
– av Jan Sundstedt
StopAntisemitism betraktar Greta Thunberg som en av världens allra värsta "antisemiter".

Den högljudda klimataktivisten Greta Thunberg brukade bjudas in av politiker och andra makthavare runtom i världen – inte sällan som hedersgäst på konferenser och evenemang.

Efter att ha tagit tydlig ställning mot Israels folkmord i Gaza har hon istället blivit något av en paria bland eliten i Väst och nu kan Thunberg snart också utses till ”årets antisemit”.

Det är den judiska lobbygruppen StopAntisemitism som årligen anordnar omröstningen och man påstår själva att syftet är att ”avslöja och exponera antisemiter” och att de ”som sprider hat mot det judiska folket möts av verkliga konsekvenser” – exempelvis sparkas från sina arbeten eller stängas av från de skolor de går i.

Majoriteten av de tio finalisterna har dock överhuvudtaget inte spridit något hat eller ens uttryckt sig negativt eller fientligt om judar som etnisk eller religiös grupp – istället har de i de flesta fall bara uttryckt stöd för palestinierna i Gaza och fördömt Israels blodiga invasion och bombningar.

Andra har lyft och kritiserat det faktum att judiska lobbygrupper har ett mycket stort inflytande över amerikansk politik – ett inflytande AIPAC själva också är helt öppna med.

Skådespelare och tv-profiler

Några militanta islamister eller radikala nationalsocialister återfinns inte heller på listan över årets värsta ”antisemiter” – utan denna utgörs istället av skådespelare, tv-profiler, influerare, satiriker och idrottare som på olika sätt fördömt Israels agerande.

Förutom svenska Greta Thunberg kan man exempelvis rösta på den prisbelönte skådespelaren John Cusack, MMA-profilen Jake Shields och influeraren Dan Bilzerian.

I samband med att rapporterna om israeliska krigsförbrytelser och övergrepp blivit allt fler har försvarare av Israels agerande också börjat kasta ur sig anklagelser om ”antisemitism” alltmer frikostigt – där till och med Förenta Nationerna som organisation och dess generalsekreterare anklagats för att hata och förtrycka judar.

Thunberg deltar i en pro-palestinsk protest utanför FN:s högkvarter i Jerevan. Foto: Voice of America

”Eldar på fientlighet mot judar”

Vad gäller Thunberg hävdar lobbygruppen att hon har ”förvandlat sin klimataktivism till en plattform för judehat”, deltagit i pro-palestinska protester samt ”uttryckt förakt för den judiska staten”.

Från att skandera ’krossa sionismen’ på demonstrationer till att rikta in sig på israeliska deltagare i Eurovision, bidrar Thunbergs aktivism nu till att elda på fientlighet mot judar”, påstår man.

Fria Tider noterar att flera av de utpekade tycks ha svårt att ta nomineringarna på något större allvar, och flera av dem har på sociala medier också uppmanat sina följare att rösta på dem så att de kan ”vinna” utmärkelsen.

Trump utser lojal Israelvän till FN-ambassadör

Den judiska lobbyn

publicerad 13 november 2024
– av Jan Sundstedt
Elise Stefanik och Benjamin Netanyahu.

USA:s tillträdande president, Donald Trump, har meddelat att han föreslår den ytterst pro-israeliska Elise Stefanik som landets nya FN-ambassadör.

Stefanik beskrivs som en erfaren kongressledamot och lojal anhängare till Donald Trump, och hon kan med stor sannolikhet förväntas godkännas av senaten då Republikanerna nu har majoritet den amerikanska kongressen.

I en intervju med Reuters berättar Trump att han bett representanthusets republikanska ordförande, Elise Stefanik, att ta på sig rollen som USA:s nästa FN-ambassadör. Stefanik, som representerat New Yorks 21:a distrikt sedan 2015, är känd för sitt tydliga stöd för Trump och har etablerat sig som en av de mer framträdande rösterna i partiet.

Hon har uttryckt en ”djupt ödmjuk” inställning inför nomineringen och inväntar nu senatens godkännande. Eftersom Republikanerna efter valet kontrollerar 53 av senatens 100 platser, förväntas godkännandet bli en formell process utan större hinder.

Trots sin politiska erfarenhet har Stefanik inte tidigare arbetat med utrikespolitiska frågor. Däremot har hon länge förespråkat starkare stöd för Israel.

I oktober föreslog Stefanik en ”total omvärdering av USA:s finansiering av FN” med anledning av att Palestinska myndigheten uttryckt önskemål om att utesluta Israel från FN på grund av påstådda människorättsbrott i Gaza.

Jag är hedrad över att nominera ordförande Elise Stefanik till att tjäna i mitt kabinett som USA:s ambassadör i FN”, skriver Trump i sitt besked. Han beskriver henne som ”en otroligt stark, tuff och smart förkämpe för ’America First’”, med hänvisning till den protektionistiska policy som han har gjort till sitt kännemärke.

Israel gläds nomineringen

Israels FN-talesman, Danny Danon, har kommenterat Stefaniks möjliga tillträde, och pekar på förhoppningar om att Stefanik kommer att fortsätta försvara Israels intressen inom FN.

Jag ser fram emot att samarbeta med henne mot ondsinta lögner som framförs i FN av fientliga nationer.

Det eventuella tillträdet som FN-ambassadör innebär att en ny representant behöver väljas för New Yorks 21:a distrikt. Partikamrater har emellertid uttryckt oro över att den tomma platsen kan leda till att Demokraterna tar över detta mandat, vilket skulle kunna påverka Republikanernas majoritet i representanthuset.

Rubio kan bli utrikesminister

Samtidigt förväntas Trump även föreslå senatorn Marco Rubio som ny utrikesminister. Rubio, som tidigare haft en konkurrenspräglad relation till Trump, har vid flera tillfällen ifrågasatt USA:s omfattande militära stöd till Ukraina.

Rubio har vid flera tillfällen röstat emot sådana förslag i senaten och istället betonat behovet av förhandlingar som kan innebära territoriella eftergifter till Ryssland för att uppnå fred – något som kan innebära att Trumps administration tar en annan riktning i utrikespolitiken än sin föregångare.

Kritiska röster har höjts mot Trumps mycket pro-israeliska nomineringar inför den kommande administrationen och många undrar om det är ”Israel first” och inte ”America First” som gäller för presidenten.

Israellobbyn: Alla våra kandidater vann

Den judiska lobbyn

publicerad 12 november 2024
– av Jan Sundstedt
Mike Pence, tidigare Trumps vicepresident, under AIPAC-möte 2020.

Det amerikanska valet blev inte bara en stor seger för Donald Trump och Republikanerna – utan också för den redan tidigare mycket inflytelserika Israellobbyn med AIPAC i spetsen.

På sociala medier stoltserar man med hur nästan alla deras kandidater vann sina respektive val – samtidigt som man lyckades ”stoppa” ett antal Israelkritiska kandidater.

Det har länge varit känt att lobbygruppen har ett enormt, och enligt många bedömare mycket destruktivt, inflytande på amerikansk politik, där alla röster som på något sätt uttrycker kritik mot Israels förehavanden demoniseras, bekämpas och karaktärsmördas.

Påverkanskampanjerna, som AIPAC och liknande grupperingar bedriver, anses allmänt vara helt avgörande för att USA fortsätter att pumpa in pengar och vapen till Israel och ge landet sitt helhjärtade stöd – oavsett vilka övergrepp och krigsbrott den israeliska regimen ägnar sig åt.

Efter valet i veckan som gick stoltserar man öppet med sitt inflytande över den amerikanska politiken och deklarerar stolt att nästan alla kandidater de finansierade också vann sina respektive val.

AIPAC gav sitt stöd till 362 kandidater och vann i varje primärval där vi hade en kandidat på valsedeln! Vi hjälpte våra vänner att vinna och besegrade 11 anti-israeliska kandidater. Att vara pro-israelisk är bra politik”, skriver man på X.

Alla har en personlig lobbyist

AIPAC är ökända för sitt mycket aggressiva tillvägagångssätt där man inte bara lyfter fram och finansierar de pro-israeliska kandidater man uppskattar utan också aktivt försöker få bort kandidater som bedöms vara dåliga för Israel, exempelvis genom smutskastningsannonser i tidningar, tv och i sociala medier – en strategi som visat sig vara utomordentligt effektiv.

I vissa länder är lobbygrupper och liknande organisationer som tydligt tjänar främmande makt förbjudna, just eftersom deras intressen ofta tenderar att gå emot värdlandets intressen, men i USA tycks det inte finnas planer på något sådant förbud.

Nya Dagbladet har tvärtom tidigare uppmärksammat hur den libertarianske kongressledamoten Thomas Massie vittnat om hur samtliga republikanska kongressledamöter, och sannolikt också många demokratiska diton, har en egen kontaktman från AIPAC som talar om hur de ska rösta i olika frågor.

Att de amerikanska makthavarna i praktiken tjänar mäktiga lobbyister är dock ingenting man vill tala öppet om.

– Det gynnar ingen av dem. Varför skulle de vilja berätta för sina väljare att de i princip har ett kompissystem med någon som representerar ett främmande land? Det gynnar inte kongressledamoten att folk känner till det. Därför kommer de inte att berätta någonting för dig, förklarade Massie.