MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 16 april 2025

onsdag 16 april 2025

Israeliska journalisten: ”Israels och Palestinas folk har sålts till högre makter”

Situationen vid Gazaremsan

  • Den 7 oktober 2023 skedde den blodigaste pogromen i Israels moderna historia, där 1400 israeler dödades i en rå attack av den islamistiska terrororganisationen Hamas.
  • Många ställer sig frågande till hur en av världens mest högteknologiska militärmakter och avancerade underrättelsetjänster helt kunde missa Hamaskrigarnas grovhuggna penetration av vad som utgjort världens hårdast bevakade gränsområde.
  • Den israeliska journalisten Efrat Fenigson är en av de som därtill anmärker på att militären som skulle skydda israeliska bosättningar nära Gaza istället mobiliserades till Västbanken - med hänvisning till ”säkerhetsskäl”.
  • - Detta väcker allvarliga frågor hos mig om den israeliska underrättelsetjänsten - vad var det som hände? frågar hon sig.
publicerad 7 oktober 2024
– av Isac Boman
I ett cyniskt politiskt spel har både israeler och palestinier förts bakom ljuset, menar bland andra den israeliska journalisten Efrat Fenigson och en tidigare IDF-soldat med bakgrund i den militära underrättelsetjänsten.

Cirka 06.30 på lördagen den 7 oktober meddelade Hamas att man inlett en militär operation mot Israel och att man på kort tid avfyrat 6000 raketer mot israeliska mål. Samtidigt tog sig uppemot 2900 palestinska militanter in i Israel med hjälp av motorcyklar, bulldozrar, skärmflygplan, båtar, traktorer och andra fordon och öppnade eld i staden Sderot.

Enligt israeliska myndigheter tog sig Hamas in i Israel genom gränsen på minst sju olika platser och invaderade förutom Sderot också fyra mindre israeliska samhällen och två militärbaser. Israeliska medier rapporterade att ytterligare tre samhällen i gränsområdet tagits över av Hamas.


Artikeln publicerades ursprungligen på Nya Dagbladet den 9 november 2023.


Bland annat attackerades en festival i närheten av Reím vilket resulterade i minst 270 dödade civila och att flera hundra människor fördes till Gaza som gisslan.

1400 dödade

Enligt officiella uppgifter dödades minst 1400 israeler i Hamas grymma attacker – varav 1033 civila, 275 soldater och 58 poliser. Ytterligare 3400 ska ha skadats och minst 247 personer togs som gisslan – den enskilt blodigaste terrorattacken i Israels historia.

Tre dagar senare uppgav israelisk militär att mer än 1500 av Hamas krigare dödats på israeliskt territorium och att gränserna i princip åter var helt säkrade. Kort efter Hamas attacker svarade Israel med omfattande bombningar över Gaza och svor att utplåna Hamas.

Många ställer sig samtidigt frågande till hur Hamas attack överhuvudtaget kunde genomföras utan att stoppas vid gränsen, något som uppmärksammas bland annat av journalisten och författaren David Sörensen i en dokumentärfilm om händelseförloppet. Det pekas framförallt på att Israel har en av världens mest högteknologiska militärer och att gränsen mellan Israel och Gaza är den hårdast bevakade i världen med säkerhetsstaket och sensorer som larmar när någon försöker ta sig förbi – även små djur.

Trots detta lyckades Hamas med just detta, att ta sig förbi och spränga stängslen, förstöra byar och hem och börja mörda civila israeler utan att möta på något större motstånd.

Man måste förstå att detta inte är en massiv armé som invaderar Israel, det är i princip ett litet antal terrorister. Israels mäktiga militär hade kunnat stoppa dem i en handvändning, men det gjorde de inte, menar Sörensen vars uppfattning även delas av israeliska militärer.

”Israels och Palestinas folk har sålts till högre makter”

Bland andra en kvinna som tjänstgjorde i den israeliska militära underrättelsetjänsten och var en del av IDF-styrkorna under Gazakriget 2014 menar, utgående från sin egen erfarenhet, att det är otänkbart att så många krigare från Hamas skulle kunna ta sig in i Israel utan att alla nödlarm omedelbart aktiveras.

– Lyssna noga: Det finns inte en chans i världen att någon kan närma sig gränsen utan att vi vet om det. Observatörerna sitter i bunkrarna och kan inte röra sina ögon. De tittar på skärmen hela tiden. En duva eller stork som närmar sig gränsen varnar omedelbart alla styrkor i sektorn, det finns inte en chans i helvete att de inte såg 400 män med traktorer komma.

– Enligt min mening finns det inte en chans att Israel inte visste vad som var på väg. Vad hände med världens starkaste armé? Hur kommer det sig att gränsövergångarna var vidöppna? Något är väldigt fel här, något är väldigt konstigt, fortsätter hon.

Den israeliska journalisten och medborgarrättsaktivisten Efrat Fenigson är inne på ett liknande spår och anmärker att militären som skulle skydda israeliska bosättningar nära Gaza istället mobiliserats till Västbanken – med hänvisning till ”säkerhetsskäl”.

De säger att cirka 60-80 procent av området lämnades utan de israeliska styrkor som skulle ha varit där. För ett år sedan genomfördes en militär operation för att förbereda sig för sådana händelser och fortlöpande finns det utbildningar för denna typ av scenarier. Detta väcker allvarliga frågor hos mig om den israeliska underrättelsetjänsten – vad var det som hände? frågar hon sig.

Även den amerikanske NSA-visselblåsaren Edward Snowden uttrycker skepsis kring huruvida man från israelisk sida faktiskt inte haft förutsättningar att förutse Hamas operation, mot bakgrund av den avancerade teknik man har tillgång till.

Efrat Fenigson pekar på att det av allt att döma finns ett cyniskt politiskt spel bakom händelseförloppet och sågar Netanyahu-regimen som ”lika korrupt som den föregående”.

– Om jag vore konspirationsteoretiker skulle jag säga att detta känns som ett verk av den djupa staten. Det känns som om Israels folk och Palestinas folk än en gång har sålts till de högre makterna som styr, fortsätter journalisten.

”Nu kan de göra vad de velat göra i årtionden”

Nya Dagbladet har tidigare rapporterat om att Israel var med och byggde upp och finansierade de krafter som sedan kom att bli Hamas, som ett sätt att splittra palestinierna gentemot den populäre PLO-ledaren Yasser Arafat – men David Sörensen går längre än så och menar att Hamas var och fortsättningsvis är Israels direkta skapelse – med syftet att legitimera övervåld, förtryck och invasioner riktade mot den palestinska civilbefolkningen.

– Med varje operation under falsk flagg är det alltid samma princip. Någon enhet vill begå ett fruktansvärt brott men de vill inte bli anklagade för det så de måste använda en annan entitet att flytta skulden till.

Sörensen pekar på att premiärminister Benjamin Netanyahu och andra israeliska makthavare länge haft som målsättning att ta över hela Gazaremsan – och att man nu ser sin chans att göra just detta.

I det här fallet är det mycket tydligt, de använder Hamas. Nu har de rätt att göra något de har velat göra i årtionden. Att fullständigt utplåna hela Gazaremsan och begå ett fruktansvärt folkmord på det palestinska folket, menar han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israeliske försvarsministern: ”Ska förverkliga Trumps plan för Gaza”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 14 april 2025
– av Redaktionen
Israel Katz
Israeliske försvarsministern, Israel Katz, menar att man strävar efter Trumps vision att rensa Gaza på palestinier.

Israels försvarsminister, Israel Katz, har meddelat att Israel ytterligare intensifierar sina militära operationer i Gaza med målet att förverkliga Donald Trumps kontroversiella plan för området, som går ut på att USA ska ta över Gaza och omlokalisera dess befolkning.

Efter att IDF tagit över Morag-korridoren mellan Rafah och Khan Younis i södra Gaza, uppmanar nu försvarsminister Israel Katz palestinier att avlägsna Hamas och frige alla gisslan, innan den militära operationen utvidgas i Gazaremsan, uppger The Jerusalem Post.

– Detta är den sista chansen att avlägsna Hamas, frige gisslan och bringa kriget till ett slut, säger Katz i ett uttalande.

Katz har även uttalat sig om att Israel kommer att förverkliga Trumps Gaza-plan, som lanserades i februari. Planen förespråkar att USA tar över Gaza och omlokalisera dess befolkning till andra länder.

– Vi ska förverkliga Trumps plan för Gaza, säger Katz. De som vill, menar han, kan ”frivilligt flytta till diverse olika länder världen över i enlighet med USA:s presidents vision som vi jobbar på att förverkliga”.

Donald Trump har tidigare föreslagit att Gaza bör tömmas på palestinier och omvandlas till en kuststad under amerikansk övervakning. Planen har mött stark kritik internationellt som ett projekt för etnisk utrensning i strid mot internationell rätt.

Utöver Morag-korridoren i södra Gaza hävdar IDF att staden Rafah nu är omringad av den israeliska militären. Israel säger sig just nu kontrollera runt 50 procent av Gazaremsan.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Sista fungerande Gaza-sjukhuset bombat av Israel

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 14 april 2025
– av Jan Sundstedt
Gaza
IDF:s attacker i Gaza växer i styrka (arkivbild).

Al-Ahli-sjukhuset i norra Gaza bombades tidigt på söndagen i en israelisk flygattack som en del av den ytterligare intensifierade militära kampanjen i Gaza. Den israeliska militären (IDF) motiverar bombningen av sjukhuset med att det ska ha använts av Hamas för att planera attacker.

Chefen för Al-Ahli-sjukhuset, dr Fadel Naim, berättar att de varnades för attacken innan den genomfördes. I ett inlägg på X skriver han att akutmottagningen, apoteket och omgivande byggnader skadades allvarligt, med konsekvenser för mer än 100 patienter och dussintals läkare.

Världshälsoorganisationen (WHO) rapporterade att ett barn dog under evakueringen på grund av avbrott i vården. Organisationens generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus betonar att sjukhus skyddas enligt internationell rätt och att attacker mot sjukvården måste upphöra.

Israels försvarsminister har meddelat att den militära aktiviteten snabbt kommer att utökas över Gaza, och att människor uppmanas att evakuera från det man betecknar som ”stridszoner”. Israel har också lovat att pressa Hamas att frisläppa återstående gisslan.

Fler än 50 000 palestinier har hittills dödats i samband med Israels militära offensiv, enligt det Hamas-styrda hälsoministeriet i Gaza. Merparten av de döda uppges vara kvinnor och barn.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

FN: 15 vårdarbetare mördade av israelisk militär

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 1 april 2025
– av Redaktionen
Kropparna från massgravarna samlas in.

FN:s humanitära organ, OCHA, larmar om att minst 15 palestinska vård- och räddningsarbetare knutna till Röda Halvmånen och civilförsvaret mördats av den israeliska armén.

Enligt OCHA:s Palestinachef Jonathan Whithall dödades personalen ”en efter en” – och kastades sedan i en massgrav.

Händelsen inträffade den 23 mars under en räddningsinsats i Tel al-Sultan-distriktet i samband med en pågående israelisk offensiv. Räddningsarbetarna var på plats för att evakuera kollegor som tidigare skadats i en skottlossning när deras tydligt märka ambulanser och civilförsvarsfordon plötsligt besköts.

En representant för Röda Halvmånen (PRCS) uppger att minst en av de döda påträffats med bundna händer – vilket vittnar om att han först tillfångatogs innan han avrättades, rapporterar The Guardian.

– En efter en träffades de. Deras kroppar samlades in och begravdes i den här massgraven. Vi gräver upp dem i deras uniformer, med handskar på händerna. De kom hit för att rädda liv – och nu ligger de här, sa Whithall i ett filmklipp som publicerats på X och som spelades in i dokumentationssyfte när kropparna grävdes fram.

IDF: ”Rörde sig misstänkt”

Philippe Lazzarini, chef för FN:s flyktingorgan UNRWA, bekräftar också att en av hans anställda fanns bland offren.

– Kroppen efter vår kollega som dödades i Rafah hämtades i går, tillsammans med hjälparbetarna – alla slängda i ytliga gravar – en djupgående kränkning av mänsklig värdighet.

Den israeliska militären uppger i en ”preliminär utredning” att man öppnat eld mot flera fordon som ”rörde sig misstänkt mot IDF-ställningar utan strålkastare eller nödblinkers”. Man hävdar vidare att fordonen befann sig i en ”aktiv stridszon” utan att först ha samordnat sina aktiviteter med israeliska myndigheter.

Enligt PRCS skickades en ambulans först ut för att föra skadade efter ett israeliskt flyganfall till sjukhus. Den första ambulansen kom också fram till sjukhuset, men man förlorade kontakten med ambulans nummer två, och larmades om att denna blivit beskjuten och att två sjukvårdsarbetare mördats.

Då skickades en konvoj med fem fordon till platsen – inklusive ambulanser och civilförsvarsfordon samt två bilar från hälsoministeriet för att hämta kropparna. Även dessa fordon besköts dock – och sammanlagt ska åtta av Röda halvmånens personal, sex medarbetare vid civilförsvaret och en FN-anställd ha dödats.

Utryckningsfordonen begravdes under sanden

– Den tillgängliga informationen tyder på att det första teamet dödades av israeliska styrkor den 23 mars och att andra nöd- och hjälppersonal drabbades en efter en under flera timmar när de sökte efter sina saknade kollegor, kommenterar Jens Laerke, talesman för OCHA, i Geneve.

– De var begravda under sanden, tillsammans med sina förstörda utryckningsfordon – tydligt markerade ambulanser, en brandbil och en FN-bil, fortsätter han.

Sedan invasionen och bombningarna av Gaza inleddes efter Hamas attacker i oktober 2023 uppges minst 408 hjälparbetare ha dödats – varav minst 280 arbetade för flyktingorganet UNRWA. Över 200 journalister har också mist livet – vilket är fler än i någon annan konflikt i modern tid.

Kritiken mot det israeliska dödandet har varit mycket hård från stora delar av omvärlden. Landets militär brukar dock försvara sig med att hävda att de dödade journalisterna eller hjälparbetarna i själva verket antingen var terrorister och således legitima mål eller att de dödades av misstag när de befann sig i en stridszon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hundratals kvinnor och barn dödades i stora israeliska attacken mot Gaza

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 29 mars 2025
– av Redaktionen
Flicka som skadats allvarligt i de israeliska bombräderna den 18 mars i Gaza vilka FN-organet Unicef pekar på vara en av årets dödligaste dagar för barn i konflikten där minst 436 människor miste livet.

Den israeliska militären framställer sin attack mot Gaza förra veckan som en ”framgångsrik operation” mot Hamasterrorister. Men enligt den israeliska tidningen Haaretz resulterade anfallet i hundratals döda kvinnor och barn, i vad som beskrivs som krigets ”mest fruktansvärda natt”. FN-organet Unicef pekar på att den 18 mars blev en av årets dödligaste dagar för barn i konflikten.

I ett omfattande reportage från Haaretz vittnar läkare i Gaza om kaoset efter attacken, där sjukhusen fylldes av barn med svåra skador. En chockad läkare berättar för nyhetsbyrån AP:

– Vad som överraskade läkare var antalet barn. Bara barn efter barn, ung patient efter ung patient.

Skildringarna visar på en humanitär kris som överväldigade vårdpersonalen.

En sammanställning visar att två tredjedelar av de som dödades i de israeliska flyganfallen var kvinnor och barn. Grafik: Al Jazeera.

FN och Hamas rapporterar höga dödstal

FN-organet Unicef har beskrivit den 18 mars som ”en av de största enskilda dagarna med barnadödlighet under det senaste året”. Samtidigt uppger den Hamaskontrollerade hälsomyndigheten i Gaza att totalt 436 människor dödades i attacken, varav en stor andel enligt Haaretz var kvinnor och barn.

Siffrorna understryker omfattningen av de civila förlusterna.

IDF försvarar operationen

Den israeliska militären, IDF, hävdar att operationen ”följde internationell lag”. I ett uttalande till Haaretz skriver de:

”[Vi] följer internationell lag i kriget och […] vill minska civila omkomna så mycket som möjligt”.

Uttalandet står i starkt kontrast till vittnesmålen och rapporterna om de höga civila dödstalen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.