Tre Kronor vet nu vilket lag som väntar i åttondelsfinalen i OS-hockeyn. Det blir Lettland som står för motståndet när slutspelet inleds på tisdag.
Sverige var redan klart som bästa grupptrea och skulle därmed möta den högst rankade gruppfyran.
Under måndagskvällen avgjordes dramatiken i mötet mellan Danmark och Lettland – en match som fick direkt betydelse för Tre Kronors fortsatta väg i turneringen.
För att undvika fjärdeplatsen krävdes dansk seger under ordinarie tid med minst två mål. Samtidigt behövde Lettland poäng för att passera Tyskland och säkra andraplatsen i gruppen.
I slutminuterna, vid ställningen 3–2 till Danmark, valde Lettland att plocka ut målvakten för att jaga ett kvitteringsmål och avancemang i tabellen.
I stället avgjorde Oliver Lauridsen med 4–2 i öppen bur, ett mål som långsamt gled in i det övergivna målet och fastställde tabelläget.
Lettlands målvakt Arturs Silovs, till vardags i Pittsburgh Penguins tillsammans med Erik Karlsson och Rickard Rakell, om varför förbundskapten Vitolins vågade ta ut honom och riskera tredjeplatsen: – Vi kanske har en bättre chans mot Sverige än Tjeckien. Historiskt sett tror jag att det är så.
Tre Kronor och förbundskapten Sam Hallam har samtidigt revansch att utkräva efter kvartsfinalförlusten mot Lettland i VM 2023.
Kan Damkronorna skrälla igen?
Samtidigt är det semifinaldags på damsidan. Damkronorna möter USA i sin första mästerskapssemifinal på tolv år.
Senast Sverige besegrade USA i ett OS var i semifinalen 2006 – ett mästerskap som slutade med svenskt silver efter finalförlust mot Kanada.
I den andra semifinalen möts Schweiz och Kanada.
Vinter-OS 2026 – inledande slutspel
Åttondelsfinaler:
Schweiz–Italien
Tyskland–Frankrike
Sverige–Lettland
Tjeckien–Danmark
Kvartsfinaler:
Kanada–Tjeckien/Danmark
USA–Sverige/Lettland
Slovakien–Tyskland/Frankrike
Finland–Schweiz/Italien
