Annons:

Norsk Champions League-succé – två lag klara för första gången på 27 år

Publicerad augusti 27, 2026 – av Jan Sundstedt
Viking FK:s spelare omfamnar varandra och firar avancemanget till Champions League.
Vikings spelare firar avancemanget till Champions Leagues ligafas efter segern mot Dinamo Zagreb.
Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 49 100,00 SEK 65% Mål: 75 000,00 SEK

Norge får för första gången på 27 år två lag i Champions Leagues ligafas. Viking FK slog ut Dinamo Zagreb efter en sprakande kväll i Stavanger och gör därmed Bodø/Glimt sällskap i ligafasen.

Viking klev in på Lyse Arena med 2–2 i ryggen från det första mötet i Zagreb.

Dinamo högg emellertid först och tog ledningen redan efter nio minuter, men hemmalaget svarade med både kraft och kyla.

Zlatko Tripić hamrade in 1–1 från straffpunkten efter 18 minuter. Efter paus skruvade Viking upp tempot.

Annons:

Edvin Austbø satte 2–1 och Tobias Moi fyllde på med 3–1 bara några minuter senare. Då kokade Stavanger – och den mörkblå Champions League-drömmen hade blivit verklighet.

Viking vann därmed dubbelmötet med 5–3 och når Champions Leagues ligafas för första gången i klubbens historia. Bodø/Glimt hade redan säkrat sin biljett efter 6–1 sammanlagt mot nederländska NEC.

— Jag har aldrig upplevt något liknande. Jag är så glad för allas skull, sade Tripić till TV 2 efter slutsignalen.

Senast Norge skickade två lag till Champions League var säsongen 1999/2000, då Rosenborg och Molde deltog.

Viking och Bodø/Glimt bryter nu den 27 år långa väntan och ger norsk klubbfotboll en sällsynt fullträff på Europas största fotbollsscen.

För Viking FK väntar ett nytt kapitel – och för norsk fotboll en höst med dubbla fanor bland Europas tungviktare.

Senast ett svenskt lag spelade gruppspel/ligafas i Champions League var säsongen 2021/22, då Malmö FF kvalificerade sig.

Ligafasen i Champions League 2026/2027 omfattar åtta matcher per lag, fyra hemma och fyra borta.

Läsaromröstning

Vilket norskt lag tror du presterar bäst i Champions Leagues ligafas?

Röstning stängd

Viking har störst chans att gå längst tack vare stark form 0%
0 röster
Bodø/Glimt är favoriter med mer europavana 67%
2 röster
Båda åker ut tidigt – norska lag räcker inte till 0%
0 röster
En av dem överraskar – svårt att säga vilken 33%
1 röst

3 röster totalt

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Finländsk riksdagsgrupp vill ha asylförläggningar utanför EU: ”Asylrätten har missbrukats”

Migrationskrisen i Europa

Publicerad Igår 13:42 – av Emil Fjellstedt
Två personer i samtal vid ett bord under Samlingspartiets riksdagsgrupps möte, med andra deltagare i bakgrunden.
Samlingspartiets riksdagsgrupp vill knyta invandrares arbetslöshetsersättning till arbete i Finland. Arkivbild från gruppens möte den 3 februari 2026.

Samlingspartiets riksdagsgrupp vill att asylsökande ska vänta på besked i förläggningar utanför EU, och att invandrares arbetslöshetsersättning knyts till arbete utfört i Finland.

Riktlinjerna, som Yle rapporterar om, har tagits fram under riksdagsledamot Atte Kalevas ledning sedan januari 2026. Gruppen vill att Finland går över till valbar migration och alltid självständigt avgör vem som får komma och på vilka villkor man får stanna.

— Vi vill ha människor till Finland som arbetar, driver företag och bygger sin framtid här, säger Kaleva.

Asylsökande ska enligt förslaget flyttas till flyktingförläggningar i länder utanför EU. Beslutsprocessen ska ändå skötas av europeiska myndigheter, och enligt Kaleva möjliggörs upplägget av EU:s migrationspakt.

— Asylrätten har missbrukats. Det var aldrig tänkt att den skulle möjliggöra massmigration, säger Kaleva.

Enligt gruppen ryms samtliga förslag inom grundlagen och internationell rätt och kan därför genomföras omgående.

Förmåner följer arbetet

Rätten till arbetslöshetsunderstöd ska enligt riktlinjerna bygga på arbete som utförts i Finland, och ersättningen ska bero på hur länge personen har arbetat i landet. Kraven för garantipension och folkpension ska också skärpas.

Vid familjeåterförening ska den som kallar anhöriga kunna försörja familjen med eget arbete eller företagande. Permanent uppehållstillstånd och medborgarskap ska kräva att personen kan visa att hen integrerats, bland annat genom kunskaper i de inhemska språken och egen försörjning.

Samtidigt vill gruppen snabba på tillståndsprocesserna för arbetskraftsinvandring. Kvotflyktingar ska väljas med större hänsyn till förutsättningarna att anpassa sig till det finländska samhället.

Jukka Kopra, gruppens ordförande, fick frågan om alla ledamöter står bakom riktlinjerna.

— Det behövdes ingen omröstning, svarar Kopra.

Att riksdagsgruppen har nya riktlinjer innebär ändå inte automatiskt att Samlingspartiet som parti anammar dem.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Danska statsministern: Sverige har ”delvis förstörts”

Publicerad Igår 11:34 – av Emil Fjellstedt
Arkivbild. Danmarks statsminister Mette Frederiksen använder Sverige som varnande exempel i debatten om utvisningar av krimin
Arkivbild. Danmarks statsminister Mette Frederiksen använder Sverige som varnande exempel i debatten om utvisningar av kriminella utlänningar.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen pekar ut Sverige som varnande exempel i striden om att utvisa kriminella utlänningar. Sverige är enligt henne ett land som "delvis har förstörts".

Uttalandet kommer från en intervju med den danska tidningen Berlingske, som Fria Tider återger. Frederiksen, som leder en socialdemokratisk regering, talade om invandringens konsekvenser.

— Försök bara att titta på ett land som Sverige. Det är ett land som delvis har förstörts, säger Mette Frederiksen till Berlingske, enligt Fria Tiders återgivning.

Bakgrunden är den danska striden om möjligheterna att utvisa kriminella invandrare. Frederiksen anser att både Danmark och Europa har tagit emot för många.

— För många människor har kommit till Danmark. För många människor har kommit till Europa som inte kan uppföra sig och som begår brott, säger hon.

Sådana personer ska inte få stanna, enligt statsministern. Det är i det sammanhanget hon hänvisar till Sverige.

Frederiksen driver tillsammans med Italiens premiärminister Giorgia Meloni på för att Europakonventionen ska tolkas annorlunda. Den danska linjen är att konventionens skydd inte ska hindra länder från att utvisa utländska brottslingar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Norska oljefonden kan få investera i kärnvapentillverkare

Publicerad oktober 15, 2026 – av Emil Fjellstedt
Jens Stoltenberg omgiven av mikrofoner och pressfolk. Arkivbild från München 2015.
Finansminister Trygve Slagsvold Vedum har tagit emot förslaget om att öppna oljefonden för allierades kärnvapenbolag. Arkivbild från München 2015.

Norges oljefond ska kunna investera i kärnvapentillverkare, så länge bolagen sitter i en kärnvapenstat som är allierad med Norge. Förslaget överlämnades till finansminister Trygve Slagsvold Vedum på torsdagen.

Förslaget kommer från en utredning under ledning av tidigare centralbankschefen Svein Gjedrem, rapporterar norska affärstidningen Dagens Næringsliv. Kärnvapenkriteriet ska enligt pressmeddelandet formellt leva kvar, men med ändrat tillämpningsområde. Fonden ska inte vara investerad i kärnvapenproducenter, "såvida inte bolaget är hemmahörande i en stat som är kärnvapenstat enligt icke-spridningsavtalet och som är allierad med Norge".

Därmed kan flera europeiska och amerikanska bolag som tillverkar kärnvapenkomponenter komma in i fondens investeringsuniversum. Amerikanska Lockheed Martin är i dag ett exempel på ett uteslutet bolag. Förslaget är inte beslutat. Finansdepartementet gör egna bedömningar som läggs fram till våren, och inga nya köp är belagda.

Samma vapen, nytt facit

Det som ändras är inte vapnet utan bolagets hemland. Samma produktion som i dag stoppar en investering blir tillåten om staten har rätt allierade.

Gjedrem försvarar upplägget med att kärnvapenparaplyet är "grundläggande viktigt för vår säkerhet".

— Det är etiskt att ta vara på vår säkerhet. Då anser vi att det är etiskt att producera kärnvapen, så länge det sker inom icke-spridningsavtalet, sa Gjedrem.

Slagsvold Vedum talade på presskonferensen om att skydda pensionsfonden.

— Alla som är angelägna om att skydda det norska välfärdssamhället måste vara angelägna om att skydda pensionsfonden, sa Slagsvold Vedum.

Röda Korset varnade i juni

Kritiken är inte ny. Norges Röda Kors skrev den 1 juni 2026 till Gjedrem-utredningen, alltså långt före rapporten, och varnade "på det starkaste" mot att försvaga eller ta bort kärnvapenkriteriet.

Organisationen menar att kärnvapen aldrig kan användas utan att bryta mot grundläggande humanitär rätt. Norge har som part i icke-spridningsavtalet åtagit sig att verka för en kärnvapenfri värld. Att samtidigt investera i kärnvapentillverkare är enligt Röda Korset "en uppenbar paradox".

Etikrådet fråntas rekommendationer

Utredningen vill också att Etikrådet ska fortsätta bedöma risker men inte längre ge rekommendationer om vilka bolag som bör uteslutas. Dagens Næringsliv kallar det en "vingklippt" variant av rådet. Dessutom föreslås att offentliggörandet av uteslutningar och motiv får ske senare än i dag, med hänvisning till risken för reaktioner mot fonden och Norge.

Finansdepartementet återkommer med sina bedömningar i vårens stortingsmelding om fondens förvaltning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

IFK Norrköping tillbaka i Allsvenskan

Publicerad oktober 14, 2026 – av Jan Sundstedt
Stor folkmassa på fotbollsplanen med blåvita flaggor och rök över firande supportrar.
Supportrarna firade på planen efter att IFK Norrköping säkrat återkomsten till Allsvenskan 2027.

IFK Norrköping är tillbaka i Allsvenskan 2027. Med fyra omgångar kvar av Superettan säkrade "Peking" avancemanget genom 4–0 mot Sundsvall på tisdagen, där Christoffer Nyman svarade för två mål och två assist.

Inför 11 786 åskådare hemma på Parken tog hemmalaget ledningen genom Ryan Nelson i den 25:e minuten.

Christoffer Nyman utökade strax före paus efter en stökig situation i straffområdet där linjedomaren först höjde flaggan. Efter en kort diskussion mellan domarna fick målet stå kvar.

I andra halvlek spelade Nyman fram 18-årige Axel Brönner till 3–0. Själv fullbordade han krossen i den 86:e minuten, säsongens 18:e mål.

— Det är ovärderligt, på något sätt blir det svårt att sätta ord på känslorna, säger 34-åringen till SVT.

Historien upprepade sig därmed. För 16 år sedan gjorde en 18-årig Nyman det avgörande målet när Norrköping gick upp i Allsvenskan 2010.

Sejouren i Superettan blev med detta endast ettårig för kamratklubben.

Norrköping leder serien med 58 poäng och har ett ointagligt försprång på 13 poäng till trean Varberg.

Nästa år väntar klubbens 86:e allsvenska säsong. Efter slutsignalen stormade supportrarna planen för att fira.

Sundsvall är sist i tabellen med 19 poäng efter 26 matcher och riskerar nedflyttning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.