Frederik X är nu kung av Danmark. Drottning Margrethe har skrivit under sin abdikering och överlåtit tronen till sonen.
Tronskiftet skedde vid ett statsråd klockan 14 på söndagen, då tidigare drottning Margrethe undertecknade en förklaring om sin abdikation inför statsråden, statssekreteraren samt nu kung Frederik och kronprins Christian.
– Gud bevare kungen, säger Margrethe efteråt, rapporterar danska statskanalen DR.
Senare klev kung Frederik X ut på balkongen vid Christiansborgs slott där statsminister Mette Fredriksen proklamerade tronskiftet.
– Den kronprins som nu blir vår regent är en kung vi känner, en kung vi tycker om och en kung vi litar på, säger hon.
Kung Frederik X hyllade sin mor i sitt första tal som kung, och sa att det är ett ”ansvar jag tar på mig med respekt, stolthet och stor glädje”.
– Förbundna, förpliktigad för konungariket Danmark, säger han.
Drottning Margrethe har varit regent i Danmark sedan 14 januari 1972, hon har därmed suttit på tronen i 52 år och är den längst regerande monarken i Danmarks historia.