EU-ledarna vill att Europa rustar upp militärt och det rejält – det föreslås ytterligare försvarssatsningar för omkring 9000 miljarder kronor.
Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) är en av många makthavare som ser gillande på utvecklingen och menar att det finns många fördelar med ”en modern europeisk krigsekonomi”.
Under Moderaternas Sverigedagar delgav finansministern sina tankar om hur det svenska försvaret ska stärkas – och hur stödet till Ukraina kan upprätthållas eller utökas ytterligare.
– Det jag säger nu inser jag kommer att låta lite drastiskt, men det jag ser framför mig är en europeisk krigsekonomi, förklarar Svantesson.
Hon medger att ordet ”krigsekonomi” för de flesta har en mycket negativ klang och för tankarna till ransoneringskort och kaffesurrogat – men den här gången åsyftas något helt annat, hävdas det.
– Det är inte detta jag far efter, den moderna krigsekonomin vilar egentligen på två delar. Först och främst en stark och växande ekonomi – för det är en förutsättning för ett starkt försvar.
”Färre kommunikatörer – fler kompanier”
Den andra delen handlar enligt Svantesson om att ha ”ordning och reda” i de offentliga finanserna samtidigt som man kan prioritera pengar till ”försvar och trygghet”.
– Nu prioriterar vi om. Biståndet har minskat, det är fortfarande väldigt högt, men vi kan stärka Sveriges trygghet och säkerhet. Ska man vara konkret handlar det egentligen om färre kommunikatörer och fler kompanier.
Finansministern betonar att Sverige förvisso inte befinner sig närmare ett fullskaligt krig idag än igår, utan menar att det istället handlar om att förbereda sig mentalt och belysa hur viktigt det är att Sverige genomför en militär upprustning.
Vill låna miljarder
– Man ska känna sig lugn, vi har ekonomiska muskler och en stor enhet i Sveriges riksdag som skapar stabilitet, heter det.
Trots de ”ekonomiska musklerna” bekräftar Svantesson att regeringen ändå kommer att behöva låna flera miljarder kronor för att finansiera satsningen.
– Vi kommer att behöva låna under några år för att snabbt komma upp i de nivåer som behövs.