MORGONDAGENS DAGSTIDNING – torsdag 20 mars 2025

torsdag 20 mars 2025

Storbritannien varnar medborgarna: Förhöjt terrorhot i Sverige

publicerad 14 november 2018
Lastbilen som Rakhmat Akilov använde under terrordådet på Drottninggatan i Stockholm den 7 april 2017.

Storbritanniens utrikesdepartement varnar nu medborgare som reser till Sverige då man bedömer att risken för terrordåd är större än tidigare.

Brittiska UD gick ut med en uppdatering av reseråden för brittiska medborgare som ska resa till Sverige. På sin hemsida skriver man att risken för terrordåd i Sverige har ökat och att ”det är väldigt troligt att terrorister kommer att försöka utföra attacker i Sverige”.

Säkerhetspolisen i Sverige ser dock ingen anledning att höja hotnivån, som idag är en trea på en femgradig skala.

– Vi har kännedom om att förändringen gjorts, men vi kommenterar inte vilka bedömningar andra länder gör. De har gått från en formulering till en annan formulering, men vi kan inte recensera den bedömningen, säger Dag Enander vid Säpos presstjänst till Expressen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Svenske oligarken ser ogillande på bojkott mot livsmedelsjättar

publicerad Idag 9:02
– av Redaktionen
Jacob Wallenberg 2022
Jacob Wallenberg menar att de svenska matpriserna ökat mindre än genomsnittet i EU de senaste åren.

Svensk Näringslivs ordförande Jacob Wallenberg ser mycket negativt på den pågående bojkotten mot de svenska livsmedelsjättarna och anser att dessa inte bär skulden för de skenande matpriserna.

Nya Dagbladet har tidigare uppmärksammat hur matpriserna i genomsnitt ökat med 25 procent på bara tre år – och att många enskilda livsmedelsprodukter blivit mångdubbelt dyrare än så.

Samtidigt gör Ica och andra stora matvarukedjor vinster i mångmiljardklassen, och som en protesthandling väljer många svenskar därför att delta i en omfattande bojkott mot de stora livsmedelsbutikerna.

– Generellt så önskar jag att vi får en prissänkning på alla basvaror, i alla fall de flesta, som folk är tvungna att köpa, förklarar 27-åriga Filippa Lind.

”Utsätter fel personer för ilska”

Alla är dock inte positivt inställda till bojkotten. Jacob Wallenberg, ordförande i Svenskt Näringsliv, Investor och SEB, menar att Ica och de andra stora kedjorna trots sina miljardvinster inte bör skuldbeläggas för de höga prisökningarna.

– Det är att utsätta fel personer för vår ilska, det tycker jag är olyckligt, säger han till TT.

– Jag förstår att människor tycker det är dyrt att köpa mat, att människor kommer i kläm. Men det vore klädsamt om diskussionen handlade om fakta, fortsätter han.

”Missväxt och inflation”

Enligt Wallenberg har de svenska matpriserna ökat mindre än genomsnittet i EU de senaste fyra åren och han menar att flera olika faktorer ligger bakom prishöjningarna.

– Det är inte de enskilda mataffärerna som har skapat den här situationen, det är missväxt, det är inflation med mera. Det är samma situation i hela Europa.

Ica, Axfood och Coop står idag för cirka 90 procent av den svenska livsmedelsförsäljningen – med Ica som den klart dominerande aktören som själva har cirka 50 procent av marknaden.

Förra året redovisade Ica Sverige en bruttovinst på 26 miljarder – men vd:n Eric Lundberg menar trots detta att man ”gör allt man kan för att hjälpa kunderna”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

AfS-ledaren: EU-eliten vill inte se ett starkt Europa

Globalismens framfart

publicerad Igår 14:16
– av Redaktionen
Enligt Gustav Kasselstrand kan Europas nationer aldrig uppnå självständighet förrän de "frigjort sig från EU:s tvångströja".

På kort tid har de politiska ledarna i EU:s medlemsländer närmast unisont börjat profilera sig som patrioter och talar nu frekvent om vikten av att gemensamt bygga ett ”starkt Europa”.

Alternativ för Sveriges partiledare, Gustav Kasselstrand, uppmanar dock folket att inte låta sig luras av den skenbart nationalistiska retoriken och varnar för att Europa i själva verket blir mycket svagare när EU stärker sin makt över kontinenten.

Han betonar att maktskiftet i USA har lett till panik hos EU-etablissemanget, som inte längre kan förlita sig på evigt amerikanskt stöd och lojalitet – något man tidigare tagit för givet.

Dessutom har Trump uttryckt en vilja att skapa fred i Ukraina och avviker på andra sätt kraftigt från både EU-elitens och tidigare amerikanska administrationers syn på utrikespolitiken. Detta har lett till att samma politiker som tidigare förespråkade amerikansk dominans nu istället talar om att öka ”Europas självständighet”.

Nu vill EU-etablissemanget att vi ska glömma allt det de sagt i flera år, nämligen att vi är säkra genom artikel 5: Natos kollektiva försvarsgarantier, som var själva fundamentet och den enda ’uspen’ – unika konkurrensfördelen – som man sålde in Natoanslutningen med”, konstaterar Kasselstrand.

AfS-ledaren pekar vidare på att EU-toppen, Ursula von der Leyen, utan varken utredning eller tillstymmelse till offentlig debatt snabbt tagit fram ”ReArm Europe” där 8800 miljarder kronor, varav 1650 miljarder i lån ska användas till ”försvarsinvesteringar med syfte att stärka Europas försvarsförmåga”.

Nästa steg mot EU-imperiet

Många tycker att det låter bra: att Europa blir mer självständigt från USA. Men gå inte på det här Europasnacket som EU-ledarna kör med. Europa är en flertusenårig civilisation, EU är en politisk union som, med generös tolkning, funnits i något halvsekel och som skakar i grundvalarna”, betonar han, och menar att EU och Europa i själva verket är varandras motsatser.

EU är centralstyrning, Europa är mångfald. När EU blir starkare, blir Europa svagare. Nationerna och deras särart är själva essensen av Europa och det som bidragit till att Europa är världens historiskt mest framgångsrika och fascinerande kontinent”.

Han anser att det är ”befängt” att jämföra Europa med USA, Ryssland eller Kina – eftersom Europa inte är en stat eller en federation – utan många nationer med unika särarter och kulturer.

Kasselstrand förklarar att det var USA:s makthavare som under Kalla kriget lanserade idén om att se Europa som en statsliknande enhet – utan att ta hänsyn till de europeiska folkens unika historia, ekonomi och intressen.

EU-ledarna är inte idioter: de använder Europa som reklampelare för ett allt starkare EU. Det är därför de, och deras anhängare, nu endast talar om ’Europa’. Det är positivt laddat för de flesta européer, EU är det inte. Men den verkliga agendan bakom ReArm Europe handlar om att ta nästa steg i EU:s resa mot ett imperium”, fortsätter AFS-ledaren.

”Ett Europas förenta stater”

Han pekar på att EU redan har en gemensam utrikes- och säkerhetspolitik sedan länge, men att makthavarna i Bryssel också vill se ett gemensamt EU-försvar och att ReArm Europe är ett mycket stort och farligt steg i denna riktning.

I enlighet med teorin om den kokta grodan måste temperaturen höjas gradvis för att den stackars grodan ska kokas till döds utan att själv märka det. Resan mot ett gemensamt EU-försvar sker, som med allt annat, i etapper”, noterar han.

Så vad är det verkliga syftet med investeringarna? Svaret får vi om vi tittar på Europarörelsens födelse. Initiativtagaren Winston Churchill förklarade i Zürich 1946 och på Haag-kongressen 1948 att målet är ’Ett Europas förenta stater!’ och att ’vi kan inte nöja oss med något mindre än en union för hela Europa!’”, fortsätter Kasselstrand.

Nationalistledaren avslutar med att konstatera att Europas självständighet aldrig kan bli verklighet ”så länge som hennes nationer är förslavade och likriktade”.

Det är först när de europeiska nationerna frigjort sig från EU:s tvångströja som sann europeisk självständighet uppstår: en självständighet som tar sig uttryck i en unik mångfald av röster och viljor”, slår han fast.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen: Privata vårdbolag säljer adhd-diagnoser

publicerad 18 mars 2025
– av Redaktionen
Jakob Forssmed konstaterar att den lavinartade ökningen av adhd-diagnoser inte ser ut att avta.

Fler svenska barn än någonsin tidigare diagnostiseras med adhd och regeringen bedömer att privata vårdbolag bär stor skuld för den extrema ökningen.

– Det finns en struktur här som i praktiken innebär att man säljer diagnoser mot betalning, förklarar socialminister Jakob Forssmed (KD).

Regeringen noterar att de långa väntetiderna inom hälso- och sjukvården länge varit ett stort problem i Sverige – och särskilt inom den specialiserade psykiatriska vården.

Detta uppges ha lett till att alltfler istället väljer att vända sig till privatfinansierade aktörer – inte minst vad gäller bedömning, utredning och behandling av neuropsykiatriska funktionsnedsättningar.

– Idag finns ett stort antal privata aktörer som erbjuder adhd-utredningar och medicinering vid sidan om den offentligfinansierade vården. Vi måste se till att människors patientsäkerhet inte äventyras av detta och därutöver också analysera hur det påverkar andra patienter och vården som helhet, menar socialminister Jakob Forssmed.

Ministern är mycket kritisk till hur många privata aktörer arbetar och menar att det ofta tycks handla om att vårdbolagen tar betalt för att ställa diagnoser på patienterna.

– Det finns så mycket indikation på att de här sätts på ett sådant sätt att man kan misstänka detta och det är klart att då får det konsekvenser för sjukvården.

Vill få bort ”lycksökare”

– Man kanske inte kan lita på de här diagnoserna när de är satta på det här sättet. Enskilda får inte stöd och hjälp kring en eventuell samsjuklighet. Det blir inte en personcentrerad vård utan en diagnoscentrerad vård, och det behöver granskas naturligtvis, fortsätter han.

Forssmed pekar vidare på att de privata vårdgivarna ofta marknadsför sig själva med att de utlovar snabba resultat, att utredningen helt eller delvis kan genomföras via distans på internet eller att patienten till och med får tillbaka sina pengar om det inte blir någon diagnos.

– Vi behöver se till att vården resurser används rätt och att den bedrivs av seriösa aktörer och inte lycksökare som vilseleder människor att söka svar i enskilda diagnoser.

Ökningen fortsätter

Det bör betonas att den moderatledda regeringen i grunden är positivt inställd till privata vårdbolag – och inte heller vill förbjuda dessa från att genomföra adhd-utredningar.

Däremot vill man att Inspektionen för vård och omsorg genomför en särskild tillsynsinsats av privata vårdgivare och att Myndigheten för vård- och omsorgsanalys kartlägger och analyserar riskerna med viss privatfinansierad vård.

Enligt en prognos från Socialstyrelsen kommer ungefär 15 procent av pojkarna i Sverige och nästan 11 procent av flickorna att få en adhd-diagnos i framtiden. Bara mellan 2019 och 2022 ökade antalet diagnoser bland barn och unga med hela 50 procent – men någon konkret orsak till ökningen har inte slagits fast.

– Vi ser ingen tendens att ökningen avtar, konstaterar socialministern.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Nu blir svenskarnas medicin dyrare – regeringen skyller på ”åldrande befolkning”

Välfärdskollapsen

publicerad 17 mars 2025
– av Markus Andersson
Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) hävdar att höjningen är nödvändig för att klara finansieringen.

Den moderatledda regeringen har meddelat att man de kommande åren kommer att storsatsa på militär upprustning – och låna miljardbelopp för att finansiera projektet.

Samtidigt urholkas den svenska välfärden, och den här gången riktas udden mot sjuka svenskar, när patienternas egenavgifter för receptbelagda läkemedel kraftigt höjs.

Trots att avgiften redan har höjts märkbart de senaste åren vill nu Tidöpartierna se ytterligare en höjning – denna gång på 30 procent.

Det innebär att den som regelbundet tar receptbelagda mediciner från och med i sommar själv först måste betala 3800 kronor för dessa årligen – istället för dagens 2900, innan högkostnadsskyddet börjar gälla och läkemedlen blir avgiftsfria.

– Det är en stor höjning och en svår situation, hävdar sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD), under en pressträff.

– Det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel för att säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver. Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering, påstår hon vidare.

Hänvisar till ”den demografiska utvecklingen”

Regeringen pekar på att svenskarna idag genom medicinska framsteg lever längre än tidigare – men att detta inte alls bara är positivt, utan också medför ökade kostnader.

Den demografiska utvecklingen med en åldrande befolkning, ökningen av kroniska sjukdomar och de ökade möjligheterna till behandling har emellertid lett till att statens utgifter för läkemedel som ingår i högkostnadsskyddet har ökat kraftigt och prognoser visar på fortsatt snabbt ökande kostnader”, heter det.

Beslutet förväntas drabba sjuk- och fattigpensionärer hårdast och under gårdagen arrangerades också protester i Stockholm där hundratals personer marscherade under parollen ”Vi vill ha råd med vård”.

– Det är en ynklig höjning ur statens synpunkt så droppa den för pensionärernas skull, vädjar Curre Hansson, PRO-ordförande i Stockholm.

– Har regeringen råd att sänka skatterna för höginkomsttagare har den råd att se till att vanliga människor har råd att hämta ut sin medicin, argumenterar Karin Rågsjö, talesman för V i sjukvårdsfrågor.

 

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Share via
Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.

Send this to a friend