Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar
Försvarsmakten får 1,3 miljarder kronor för att köpa in ett tiotal militära satelliter. Rymdprogrammet, som ursprungligen skulle vara i drift runt 2030, tidigareläggs med fyra år med hänvisning till försämrat säkerhetsläge.
Satsningen är en del av ett större försvarspaket som försvarsminister Pål Jonson presenterar i dag, enligt Schibsted-kanalen TV4. Sverige skickade upp en militär testsatellit via SpaceX 2024, och nu ska programmet skalas upp.
— Det handlar om att Försvarsmakten ska kunna köpa in ett tiotal militära satelliter för 1,3 miljarder kronor för att utveckla både försvarsunderrättelseförmågan men också för att vi ska bli bättre på targeting och utveckla vår långräckviddiga militära förmåga, säger Jonson.
Den första satelliten ska skickas upp redan i år. Bakgrunden är det osäkra omvärldsläget, och beslutet grundas främst på kriget i Ukraina. Försvarsmaktens rymdchef Anders Sundeman betonar behovet av egen underrättelseförmåga.
— Det finns tydligt att det är en förvarningsaspekt, att vi ska veta vad som försiggår som kan hota oss. Men det är också ett behov för att vi ska kunna ha tillräcklig information för att nyttja vår mest långräckviddiga vapenförmåga om det värsta skulle hända, säger han.

