Annons:

Ny skjutning i Södertälje – ung man död

Ökade otryggheten

Publicerad oktober 7, 2022 – av Redaktionen
Många boende vill fly Södertälje och det ökande våldet.

Södertälje drabbades under torsdagskvällen av den femte skottlossningen på mycket kort tid. Två personer skadades och en av dem avled också snart av sina skador.

Nya Dagbladet rapporterade nyligen om hur våldsdrabbat Södertälje blivit och att fyra skottlossningar inträffat sedan slutet på september – med två döda som följd.

Under torsdagskvällen var det dags för ännu en skjutning. Efter att polisen fått in ett larm påträffades en 19-åring och en 16-åring skottskadade utanför ett flerfamiljshus i stadsdelen Saltskog.

Några timmar senare hade 19-åringen avlidit av sina skottskador i överkroppen medan 16-åringens skador beskrivs som allvarliga, men inte livshotande. Polis har nu spärrat av brottsplatsen och söker efter vittnesuppgifter och andra relevanta iakttagelser.

Annons:

Enligt uppgifter till Aftonbladet ska männen ha blivit skjutna med någon form av automatvapen. Vittnen till händelsen uppger vidare till tidningen att fyra gärningsmän efter skjutningen ska ha flytt på två mopeder.

– Det var ett jäkla smattrande, säger en boende i området.

En annan boende som Expressen talat med ger samma bild och berättar att han först hörde tre snabba skott.

– Sedan var det väl två skott till, sedan automateld, och så var det något skott efter det också.

Ännu har ingen gripits för dådet, men polisen säger att man ”jobbar med underrättelser” och ”har tömt flera övervakningskameror”. Flera boende berättar också att de är mycket trötta på det ökande våldet i området och att de därför överväger att flytta därifrån.

De senaste skjutningarna i Södertälje

23 september: En skottskadad man kommer in på Södertälje sjukhus. Mannen har kopplingar till den organiserade brottsligheten i staden.

28 september: En man skjuts i närheten av en lekplats i Ronna vid 21-tiden på kvällen.

30 september: En 19-årig man skjuts ihjäl utanför en fritidsgård som ligger bredvid en förskola i Ronna.

1 oktober: En man i 40-årsåldern hittas mördad vid en skola i Ronna. Han har skjutits ihjäl med flera skott.

6 oktober: Två unga män skjuts med vad som beskrivs som automatvapen i stadsdelen Saltskog. En av dem, en 19-åring, avlider snart av sina skador.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Florida: 163 saknade barn återfunna i omfattande insats

Ökade otryggheten

Publicerad Idag 10:20 – av Jan Sundstedt
Floridas justitieminister James Uthmeier presenterar resultatet av Operation Statewide Shield.
Floridas justitieminister James Uthmeier presenterade Operation Statewide Shield, som lokaliserade 163 saknade barn under fem dagar.

Under en fem dagar lång myndighetsinsats i Florida hittade polisen och andra myndigheter 163 saknade barn i åldrarna två månader till 17 år. Flera av barnen hade utsatts för övergrepp, vanvård, utnyttjande eller människohandel.

Floridas justitieminister James Uthmeier och delstatens kriminalpolis FDLE presenterade resultatet av Operation Statewide Shield den 25 augusti.

Myndigheterna beskriver insatsen som Floridas första delstatsomfattande arbete för att hitta saknade barn och den största satsningen av sitt slag i delstatens historia. 46 saknade barn återfanns i Tampa Bay-området, 41 i Miami, 32 i Jacksonville, 21 i Orlando, 12 i Fort Myers, åtta i Pensacola och tre i Tallahassee.

Arbetet ledde dessutom till att myndigheter lokaliserade barn i ytterligare sex amerikanska delstater, Puerto Rico och tolv andra länder.

Delstatliga, lokala och federala myndigheter delade underrättelser och genomförde gemensamma fältinsatser. Barnen har enligt uppgifterna nu fått bland annat sjukvård och brottsofferstöd på särskilda mottagningsplatser.

Efter insatsen tog Floridas barn- och familjemyndighet och ungdomsvårdande instanser hand om barnens fortsatta placering och omvårdnad.

Övergrepp och människohandel

Floridas justitieministers kansli uppger att många av barnen hade utsatts för övergrepp, vanvård och utnyttjande eller annan brottslighet. Bland fallen fanns även misstänkt människohandel.

Polisen grep flera misstänkta under insatsen. Misstankarna gäller sexuella handlingar mot minderåriga, sexuellt övergrepp mot ett barn mellan 12 och 16 år, brott mot ett vårdnadsbeslut samt motstånd mot polis utan våld.

Myndigheterna väntar sig fler gripanden medan flera utredningar fortsätter.

FDLE ledde arbetet tillsammans med Floridas delstatsövergripande åklagarkontor och andra delstatliga organ. Tretton sheriffkontor, flera kommunala poliskårer, federala myndigheter, vårdgivare och ideella organisationer deltog också.

James Uthmeier har uppgett att barnen är i säkerhet och får den vård de behöver.

FDLE-chefen Mark Glass sade att samarbetet gjorde det möjligt för myndigheterna att föra samtliga 163 barn i säkerhet och avsluta deras anmälningar i registret över saknade och utsatta personer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kriminella kan ha fått ansvar för utsatta barn i Norge

Organiserade brottsligheten

Publicerad augusti 27, 2026 – av Markus Andersson

Personer med kriminell bakgrund eller kopplingar till kriminella nätverk har haft centrala roller hos privata företag som arbetar med utsatta barn i Norge. Nu kartlägger polisen hela landet.

Fynden kommer från A-krimsenteret i Tønsberg, som granskat 16 privata företag i Sør-Øst politidistrikt. Tre var godkända barnavårdsinstitutioner, medan de övriga tillhandahöll andra välfärdstjänster eller arbetade som underleverantörer.

Företagen erbjuder bland annat institutionsplatser, boenden och arbetsträning på uppdrag av kommuner och staten. Økokrim varnar för att barn kan ha kommit i nära kontakt med vuxna med aktiva kriminella kopplingar och att offentliga intäkter kan ha gått vidare till kriminella nätverk.

Rapporten visar en risk för att kriminella nätverk får ansvar för sårbara barn och unga. Den visar också en risk för att inkomster från lagliga välfärdstjänster går till kriminella nätverk, säger Økokrim-chefen Pål Lønseth till NRK.

Granskningen utvidgas till hela Norge

En av de berörda institutionerna har redan mist sitt tillstånd och barnen som bodde där har flyttats. Polisen ska nu göra motsvarande kartläggning i Norges övriga elva polisdistrikt.

Økokrim beskriver hur lagliga företag kan användas för ekonomisk brottslighet genom bland annat falska dokument, identitetsmissbruk och felaktig fakturering. En central svaghet är att viktig information ligger utspridd hos flera myndigheter.

Regeringen ser nu över kraven på belastningsregister och informationsdelningen mellan myndigheterna. Samtidigt betonar A-krimsenteret att granskningen inte har bedömt kvaliteten på tjänsterna eller undersökt hur enskilda barn behandlats.

Våra barn ska vara trygga när de möter barnavården. Personer med kriminella kopplingar har uppenbarligen inget där att göra som anställda eller ägare. Det här ska redas upp, säger Norges barn- och familjeminister Lene Vågslid.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Larmen om barnrekrytering ökar

Organiserade brottsligheten

Publicerad augusti 26, 2026 – av Jan Sundstedt

Anmälningarna om rekrytering av barn och unga till kriminalitet ökade under sommaren – trots att polisen mobiliserat för att stoppa utvecklingen.

Polisen startade i februari den nationella operationen Augere för att bromsa rekryteringen av barn till grova våldsbrott. Satsningen kom sedan antalet 13–14-åringar misstänkta för gängrelaterade våldsdåd tredubblats mellan 2023 och 2025. Målet är att polis, skola och socialtjänst ska dela information och ingripa innan barn dras in i grövre brott.

Trots satsningen fick polisen mellan maj och juli in 240 anmälningar, jämfört med 197 under samma period förra året, enligt siffror som Ekot tagit del av. Det är en ökning med 20 procent. Flest anmälningar kom från Stockholmsområdet.

Rekryteringen sker både digitalt och på platser där barn vistas, exempelvis skolgårdar och idrottsplatser. Kriminella kan ta kontakt genom att bjuda på godis, pizza eller andra småsaker för att sedan be barnen utföra uppdrag.

Trots mobiliseringen har det ändå pågått lokal fysisk rekrytering ihop med den digitala, säger polischefen Stephan Kiernan, som ansvarar för satsningen, till Ekot.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Misstänkt efter Fagerstadådet häktad för mord och mordförsök

Ökade otryggheten

Publicerad augusti 24, 2026 – av Jan Sundstedt
Brinellskolans byggnad och entré i Fagersta
Brinellskolan i Fagersta.

Västmanlands tingsrätt har häktat den 18-årige eleven som misstänks för svärdattacken på Brinellskolan. Enligt misstankarna dödade 18-åringen en 17-årig flicka och skadade tre pojkar.

Tingsrätten fattade beslutet på söndagen, meddelar Åklagarmyndigheten. Sannolika skäl utgör den högre misstankegraden.

Domstolen beslutade också att 18-åringen ska sitta häktad med restriktioner.

Försvararen Anes Sabic säger till SVT att 18-åringen godtar åklagarens bedömning att sannolika skäl föreligger för mord. Han motsätter sig däremot åklagarens bedömning av mordförsöken. Sabic betonar att klientens inställning i häktningsfrågan inte innebär ett erkännande.

Polisen tog emot larmet om pågående dödligt våld klockan 14.06 på fredagen. Tio minuter senare hade poliserna övermannat och gripit den misstänkte. Polisen sköt verkanseld men träffade inte.

Två pojkar under 18 år fick allvarliga skador, medan en tredje pojke fick lindriga skador. Nya Dagbladet rapporterade om Fagerstadådet medan polisinsatsen ännu pågick.

Enligt uppgifter är den nu misstänkte 18-åringen elev på Brinellskolan och började förra året på El- och energiprogrammet.

För omkring två år sedan placerades han enligt uppgifter i ett familjehem i Fagersta. Året därpå fortsatte placeringen med stöd av LVU. Kort därefter dömde en domstol honom till ungdomstjänst för misshandel av en skolkamrat på hans tidigare grundskola.

Åklagaren beskriver utredningen efter skolattacken som intensiv och i ett tidigt skede.

Under lördagen hade polisen hållit omkring 80 förhör och planerade att höra skolans drygt 450 elever och anställda. Myndigheterna har ännu inte offentliggjort något motiv.

Åklagaren måste väcka åtal eller begära förlängd åtalstid senast den 21 september. Västmanlands tingsrätt handlägger ärendet under målnummer B 6042-26.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.