Annons:

Bråk stoppade flygbuss – polis fick ingripa

Uppdaterad februari 11, 2019, Publicerad februari 11, 2019

Ett större bråk stoppade en flygbuss på väg från Skavsta flygplats. Flera berusade passagerare på väg till Stockholm började slåss ombord på och utanför bussen. Polis larmades till bussen när de bråkande var ute bland trafiken på E4. Två passagerare omhändertogs av polis och tre andra transporterades till buss- och tågstationen i Vagnhärad.

Polisen i Sörmland fick skicka flera patruller till en flygbuss från Skavsta mot Stockholm. Ett större och våldsamt bråk hade utbrutit ombord med fem personer inblandade. Busschauffören begärde assistans vid Vagnhärad. Polis från Nyköping skickades till platsen.

Bråkstakarna drevs ur bussen, men fortsatte bråket utanför bussen. Bråket utvecklades till en trafikfara då de berusade personerna rörde sig ut på vägbanan på motorvägen E4. Flera trafikanter fick göra hastiga undanmanövrar vid flygbussen.

Polisen utreder nu händelsen på och kring bussen som misstänkt ofredande. De omhändertagna personerna hamnade på polishuset i Nyköping för tillnyktring.

Annons:

Vid polisens framkomst omhändertogs två personer enligt LOB – lagen om omhändertagande av berusade personer. De övriga tre släpptes ej ombord på bussen igen, utan transporterades till Vagnhärads järnvägs- och busstation genom polisens försorg.

 

Fredrik Antonsson/NB Nyhetsbyrån

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Löfven förfasas över invandringskritiska framgångar

Publicerad idag 16:07
– av Redaktionen
Enligt Stefan Löfven kan folkmord och världskrig vara att vänta, om inte de invandringskritiska partierna stängs ute från inflytande.

Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven har återigen gripit megafonen för att varna för vad han ser som en annalkande politisk apokalyps i Europa.

I en intervju med statsradions Ekot på torsdagen målar den förre S-ledaren upp en dyster bild av kontinentens framtid, där högernationalistiska krafter påstås stå redo att kasta oss tillbaka till mörka tider.

Tonen är bombastisk, och Löfven sparar inte på krutet när han beskriver vad han uppfattar som ett existentiellt hot mot Europas fundament.

— Det är en väldigt stor oro nu i världen. Osäkerheten, då kommer högerextremismen med det som verkar vara den enkla lösningen.

Annons:

Framgångarna för partier som Alternativ för Tyskland (AfD) och Reform UK i Storbritannien är enligt Löfven exempel på en extremt farlig utveckling och med en alarmistisk retorik varnar han för vad som kan hända om dessa politiska krafter på allvar får inflytande över EU.

— Europa har upplevt detta, vi vet vad som händer när högerextremister får makten. Det är därför EU bildades efter andra världskriget, när högerextremister, nazister och fascister verkligen hade makten.

”Då måste vi agera”

Flera bedömare framhåller att denna retorik är typisk för den förre S-ledaren, som under sin tid i rikspolitiken var en högljudd och oförsonlig motståndare till Sverigedemokraterna.

— Jag anklagar inte människor i allmänhet för att vara nazister eller fascister, men det finns sådana krafter i Europa och i det europeiska parlamentet, hävdar han.

Löfven har tidigare kritiserat EU-kommissionens kristdemokratiska ordförande Ursula von der Leyen för att flirta med högernationalistiska partier, en utveckling han menar närmar sig en “röd linje”.

— Jag kommer inte att säga exakt var den röda linjen går, men jag vet att vi närmar oss den och då måste vi agera, hotade han i en intervju med Politico i somras.

Exakt hur man tänker agera är dock oklart, men Löfvens alarmistiska retorik lämnar inte något utrymme för gråzoner. Han tycks vara fast besluten att fortsätta driva den socialdemokratiska kampen mot invandringskritiska och konservativa partier från sin roll som ordförande för det europeiska socialdemokratiska partiet, en post han väntas bli omvald till imorgon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hatt kan lämna C med 2,6 miljoner – efter fem månader

Publicerad idag 15:10
– av Redaktionen
"Folk är förbannade och besvikna" över Hatts plötsliga avgång, uppger en källa inom partiet.

Anna-Karin Hatt kan komma att lämna Centerpartiet med ett avgångsvederlag på över 2,6 miljoner kronor – trots att hon endast varit partiledare i fem månader.

Den rekordlön på 223 000 kronor i månaden som hon tilldelades i maj, högre än statsministerns, kan nu följas av ett av de mest generösa avgångspaketen i svensk partihistoria.

När Hatt valdes till partiledare i maj blev hon inte bara Sveriges högst betalda partiledare. I samma stämmobeslut inkluderades även en bestämmelse om avgångsersättning där det fastslås att ”för avgångsersättning tillämpas regler motsvarande de för statsråd”.

Enligt Regeringskansliet har statsråd normalt rätt till avgångsersättning motsvarande full lön i upp till ett år. Statsrådsarvodesnämndens riktlinjer anger att arvodet ska motsvara vad den avgående skulle ha fått i sin tidigare roll.

Annons:

För Anna-Karin Hatt skulle detta innebära en möjlig avgångsersättning på totalt 2 676 000 kronor om hon väljer att ansöka om det – ett belopp som många svenskar arbetar flera år för att tjäna ihop.

Visserligen finns det bestämmelser som kan påverka ersättningens storlek om personen i fråga haft sin roll under mindre än tolv månader, men hur detta ska tillämpas i Hatts fall är oklart.

”Rimlig hållning”

Internt inom Centerpartiet har Hatts plötsliga avgång skapat frustration. Många upplever att den nya partiledaren fick exceptionella förutsättningar men valde att lämna innan hon hunnit leverera resultat.

— Folk är förbannade och besvikna. Hon har fått ett starkt mandat och kunde göra vad hon ville. Hon fick bra förutsättningar och en stor löneförhöjning, säger en källa inom partiet till statstelevisionen SVT.

Anders Åkesson, ordförande för Centerpartiets valberedning, ser inget problem med att Hatt skulle få ut en hel årslön i avgångsersättning. I ett sms till SVT beskriver han det som ”en rimlig hållning”.

”Valberedningen har tidigare föreslagit och stämman har därefter beslutat att en partiledare för Centerpartiet ska ha en avgångs-/omställningsersättning motsvarande den du hänvisar till”, skriver Åkesson.

På sociala medier har många reagerat starkt på uppgifterna och pekat på den enorma skillnaden mellan politikernas villkor och vanliga svenskars verklighet. Medan de flesta svenskar har uppsägningstider på några månader och begränsade eller obefintliga avgångsvederlag, kan politiker lämna frivilligt efter några månader och få miljoner med sig.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Anna-Karin Hatt avgår – hänvisar till ”hot och hat”

Publicerad yesterday 14:43
– av Jan Sundstedt
Anna-Karin Hatt Centerpartiet
Hatt lämnar sin partiledarroll efter bara fem månader

Efter bara fem månader som Centerpartiets partiledare lämnar Anna-Karin Hatt uppdraget. På en pressträff på onsdagen förklarade hon att det hårdnande samhällsklimatet med ”hot och hat” mot politiker gjort att hon inte längre känner att hon kan axla ledarrollen.

Beskedet uppges ha kommit som en chock för partiet, där de flesta fick reda på avgången först under ett extrainsatt möte med partistyrelsen och riksdagsgruppen på morgonen.

Under pressträffen hävdade Hatt att samhällsklimatet förändrats på ett sätt som gjort det omöjligt för henne att fortsätta som partiledare.

— Jag räds inte att fatta svåra beslut, och nu har jag fattat det svåraste beslutet i min politiska karriär, sa hon.

Annons:

— Det hat och de hot som framförs till politiker av olika kulörer är skrämmande… Det kryper under skinnet på en, fortsatte hon.

Ser sig över axeln

Hatt påstod vidare att hon känner sig konstant otrygg och att detta påverkat henne mycket mer än vad hon väntat sig.

— Att hela tiden känna att man behöver se sig om över axeln och inte känna sig helt trygg, inte ens hemmavid, beskrev hon den upplevda situationen.

— Jag påverkas av det mycket djupare än vad jag trodde jag skulle göra.

Hon betonade att det inte är en enskild händelse som ligger bakom beslutet, utan den samlade effekten av det rådande polariserade samhällsklimatet.

Beslutet fattades enligt henne själv alldeles nyligen och en ny partiledare ska nu väljas på partiets stämma i Karlstad i november.

Anna-Karin Hatt övertog ledarskapet för Centerpartiet i maj efter Muharrem Demirok. Hon har tidigare tjänstgjort som minister i Fredrik Reinfeldts ökända regering mellan 2010 och 2014.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Arbetslösheten minskar – fler unga får arbete

Publicerad yesterday 10:30
– av Redaktionen
I slutet av september var 363 000 personer registrerade som arbetslösa i Sverige.

Arbetslösheten fortsätter att sjunka och låg i slutet av september på 6,9 procent, visar nya siffror från Arbetsförmedlingen. Trots den positiva trenden är arbetslöshetsnivån fortfarande hög jämfört med föregående år.

I slutet av september var drygt 363 000 personer inskrivna som arbetslösa i Sverige. Det är andra månaden i rad som arbetslöshetssiffrorna pekar nedåt. Jämfört med samma period förra året har dock arbetslösheten ökat, visar statistiken.

Det är självklart glädjande att arbetslösheten minskat två månader i rad, men jämfört med för ett år sedan är ungefär 4 000 fler inskrivna som arbetslösa. Arbetslöshetsnivån är därmed fortfarande hög, säger Lars Lindvall, Arbetsförmedlingens prognoschef, i ett pressmeddelande.

En positiv signal är att antalet arbetslösa ungdomar fortsätter att minska. Vid utgången av september var 43 554 ungdomar mellan 18 och 24 år inskrivna som arbetslösa, en minskning från 45 378 året innan.

Annons:

Statistiken visar också att 34 668 personer fick arbete under september, en ökning från 30 462 samma månad förra året. Antalet varsel minskade samtidigt kraftigt, från 7 586 till 5 057 personer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.