Annons:

Kommentar: Vem tror på statsministerns sagor?

Än en gång slår Ulf Kristersson sig själv för bröstet över den sittande regeringens förträfflighet. Invandringen är på väg neråt, brottsligheten bekämpas, Sverige är säkrare än någonsin, och vi har vunnit över inflationen - hävdas det. Det räcker dock att se sig om i samhället för att konstatera att Kristersson bara berättar sagor.

Publicerad september 9, 2024
– av Jenny Piper
Kristerssons bild av Sverige har mycket lite med verkligheten att göra, menar Jenny Piper.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

171 300 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Det känns som betald reklam för något medelmåttigt företag som säljer en ointressant produkt utan att lyckas nå fram till kundkretsen när statsminister Ulf Kristersson tar DN Debatt i besittning och ännu en gång slår sig för bröstet över den sittande regeringens förträfflighet.

Enligt Kristersson var landet slaget i spillror när borgarbrackorna tog över ansvaret för ett krisande land med höga räntor och inflation, skyhöga el- och bränslepriser, grov kriminalitet, socialt utanförskap samt vägar och järnvägar i ett så dåligt skick att män­niskor hade svårt att ta sig till jobbet. Enligt statsministern var det ett Sverige som hade blivit både fattigare och farligare.

Men när den nya regeringen tillsammans med sitt kappvändande stödparti red in i manegen blev det minsann andra bullar när Kristersson ger sin bild av framgångssagan och på punkt efter punkt hävdar att den nya regeringen uppnått målen; Sverige har vunnit över inflationen, vi har lagt om energipolitiken, klimatpolitiken går in i en ny fas, det blir svårare att vara kriminell i Sverige, när Sverige blev medlem i Nato blev vi säkrare och invandringen är på väg ned.

Det räcker med att se sig om i samhället för att konstatera att Kristersson berättar sagor – alla djupa hål i plånboken hos oss vanliga knegare som skapas av de återkommande höga utgifterna som tycks ha satts i system, välfärdssamhället som skjutits i sank med viktiga samhällsfunktioner som blöder ymnigt och där det inte finns några pengar att satsa då krig i främmande land prioriteras, ett vägnät och en järnvägsfuktion som är under all kritik, ett påtvingat Natomedlemskap som för oss närmare kriget där beslutsfattarna dessutom sålt ut landet till främmande makt med hjälp av DCA-avtalet med USA, ett ständigt krypande för Bryssel som suger ut oss och övriga EU-länder, klimathysterin uppbyggt på lögner som inte får ifrågasättas som dominerar svensk politik och kostar oss skjortan samt en utbredd  kriminalitet där det är tydligt vem som håller i taktpinnen för att nämna några exempel.

Annons:

Obegripligt nog köper dock en stor del av svenska folket detta och tycker vi ska känna oss nöjda med att våra politiker skor sig själva samtidigt som de effektivt nedmonterar Sverige.

#vibetalar

 

Jenny Piper

Alla Jenny Pipers artiklar finns på jennypiper.blog.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Bitcoin når nytt rekord – värderas över 125 000 dollar

Alternativa ekonomiska system

Publicerad oktober 5, 2025
– av Redaktionen

Den världsledande kryptovalutan fortsätter sin uppgång och slog under söndagen ett nytt all-time high, driven av dollarförsvagning och starka inflöden till bitcoin-ETF:er.

Bitcoin steg till 125 689 dollar under söndagen och tangerade därmed ännu en gång nya rekordnivåer. Det tidigare rekordet sattes i mitten av augusti då kryptovalutan nådde 124 480 dollar.

Uppgången kommer efter åtta raka dagar av stigningar, understödd av positiv utveckling på amerikanska aktiemarknader och ökande investeringar i bitcoin-ETF:er – börshandlade fonder som gör det möjligt för investerare att få exponering mot bitcoin utan att själva behöva köpa och förvara kryptovalutan. Samtidigt har den amerikanska dollarn försvagats mot flertalet större valutor, delvis på grund av osäkerheten kring en möjlig nedstängning av den amerikanska regeringen.

Joshua Lim, analytiker på kryptomäklaren Falcon X, ser ett tydligt samband:

Annons:

Med många tillgångar på rekordnivåer är det inte förvånande att bitcoin drar nytta av dollarförsvagningen.

Sedan årsskiftet har bitcoin stigit över 30 procent, gynnats av en mer kryptovänlig politik under president Donald Trumps administration och ökat institutionellt intresse för digitala tillgångar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Allt fler svenskar handlar på Temu

Publicerad oktober 2, 2025
– av Redaktionen
Rapporten visar att kvinnor är den största köpargruppen på plattformar som Temu och Shein.

Var femte svensk handlar på Temu eller Shein varje månad, visar en rapport från Svensk Handel. Organisationen varnar nu för att utvecklingen kan vara ett direkt hot mot den svenska handelsmarknaden.

E-handeln i Sverige utgör mellan 24 och 29 procent av den totala försäljningen i detaljhandeln, visar rapporten. Det är en ökning från 15 procent under 2024. Trots detta pekar rapporten mot att den fysiska butiken är fortsatt viktig del i svenskarnas liv, då exempelvis allt fler e-handelsföretag även öppnar fysiska butiker.

Lågprishandeln har också ökat markant, där 94 procent av svenskarna handlade lågpris någon gång under 2024 och det gjordes 60 lågprisköp per konsument under året.

Ökningen gäller dock inte enbart svensk lågprishandel. Även inköpen från tredje land har stigit kraftigt. Rapporten visar att var femte svensk i åldern 20–69 år månatligen handlar från plattformar som Temu eller Shein, där kvinnor utgör den största köpargruppen.

Annons:

Oroande utveckling

Svensk handel menar att utvecklingen är oroande eftersom det utgör ett direkt hot mot svenska handelsföretag och arbetstillfällen, men också att produkterna kan innebära hälsorisker – något som svenska myndigheter tidigare pekat på.

Svensk Handel välkomnar konkurrens, men den måste ske på lika villkor. Vi har under flera års tid påtalat riskerna med att låta kinesiska onlinegiganter spela enligt helt andra regler än svenska företag. Om ingenting görs är vi oroliga för att företag tvingas lägga ner, arbetstillfällen går förlorade och att våra städer blir lidande. Det borde ligga i våra folkvalda politikers intresse att agera resolut i frågan, säger Sofia Larsen i ett pressmeddelande.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Guldpriset på rekordnivåer

Publicerad september 28, 2025
– av Jan Sundstedt
Experter oroar sig över det skenande priset på guld.

Under sommaren och hösten i år har guldpriset stigit med över 40 procent, vilket har lett till att det nu handlas nära 3 800 dollar per uns. Den kraftiga uppgången har väckt oro bland ekonomer och investerare.

En av de främsta faktorerna bakom prisökningen är USA:s president Donald Trumps politik, som syftar till att minska USA:s statsskuld. Som en del av denna strategi hoppas Trump att försvaga dollarn, vilket gör guld mer attraktivt som en säker tillgång.

En svagare dollar gör guld billigare för investerare i andra valutor, vilket ytterligare driver upp efterfrågan. För närvarande kostar en amerikansk dollar cirka 9,40 SEK, vilket är en märkbar värdeminskning på bara några månader.

Flera storbanker har höjt sina prognoser för guldpriset. Goldman Sachs förutspår att priset kan stiga till över 4 000 dollar per uns inom ett år, förutsatt att centralbanker fortsätter att köpa guld och att investerare ökar sina positioner i guld.

Annons:

Trots den positiva utvecklingen finns det också varningar. Experter påpekar att guldpriset kan bli volatilt och att en plötslig höjning av räntorna eller en förbättrad global ekonomisk stabilitet kan leda till ett snabbt prisfall.

Investerare uppmanas därför att vara försiktiga och inte lägga alla sina tillgångar i guld.

Den snabba prisökningen på guld speglar en värld i ekonomisk oro, där trycket på USA:s finanser och dess valutapolitik kan få långtgående konsekvenser världen över.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kina planerar helt AI-styrd ekonomi till 2035

Det moderna Kina

Publicerad september 26, 2025
– av Markus Andersson
Till 2035 ska AI enligt planen ha "fullständigt omarbetat det kinesiska samhället" och implementerat en ny fas av ekonomisk och social produktion.

Den kinesiska staten har presenterat en ambitiös tioårsplan där artificiell intelligens redan 2035 ska genomsyra alla samhällssektorer och bli "huvudmotor för ekonomisk tillväxt".

Kinas statsråd har offentliggjort en omfattande plan som syftar till att göra landet till världens första helt AI-drivna ekonomi inom elva år. Enligt det regeringsdokument som presenterades i slutet av augusti ska artificiell intelligens till 2035 ha omformat det kinesiska samhället och blivit grunden för vad som beskrivs som "en ny fas av utveckling inom intelligent ekonomi och intelligent samhälle".

Planen, som sträcker sig över tio år, omfattar sex centrala samhällspelare som ska genomsyras av AI-teknik redan till 2027. Dessa inkluderar vetenskap och teknik, medborgarnas välfärd, industriell utveckling, konsumentvaror, styrning och internationella relationer.

Målet: 90 procents användning till 2030

Enligt tidsplanen ska AI-tekniken redan till 2030 ha uppnått en användningsgrad på 90 procent och i praktiken ha blivit en ny typ av infrastruktur. Vid denna tidpunkt förväntas tekniken ha utvecklats till en "betydande tillväxtmotor för Kinas ekonomi".

Annons:

Strategin påminner om landets tidigare "internet plus"-satsning, som framgångsrikt integrerade internet som en central komponent i den kinesiska ekonomin.

Till 2035 ska AI enligt planen ha "fullständigt omarbetat det kinesiska samhället" och implementerat en ny fas av ekonomisk och social produktion. Det är ett ambitiöst mål med betydande konsekvenser, inte bara för Folkrepubliken utan för hela världen.

Internationellt samarbete i fokus

Statsrådet betonar att AI bör behandlas som en "internationell allmännytta som gynnar mänskligheten". Planen lyfter fram vikten av utveckling av öppen källkod för AI, stöd till utvecklingsländer för att bygga upp sina egna tekniksektorer, samt FN:s roll som ledare inom AI-reglering.

Även om Kinas AI-industri växer snabbt, vilket exemplifierades av den öppna AI-plattformen DeepSeeks framgångar tidigare i år, ligger kinesiska modeller fortfarande några månader efter amerikanska motsvarigheter vad gäller prestanda i genomsnitt. Detta beror till stor del på begränsningar och hinder som västländer har infört.

Gapet minskar dock stadigt. I slutet av 2023 presterade amerikanska AI-modeller bättre än kinesiska i 13 procent av allmänna resonemangstester. Vid samma tid 2024 hade denna siffra sjunkit till 8,1 procent. Inom vissa AI-applikationer är Kina redan världsledande och har satsat mycket på att erbjuda sina tjänster till lågt pris och i många fall även helt gratis som öppen källkod.

Statsrådets tioårsplan syftar till att ytterligare minska försprånget genom att stärka nyckelområden som grundläggande modellprestanda, säkerhetsåtgärder, datatillgång och energihantering.

Huruvida Beijing kan leverera på sina massiva mål med hjälp av den ibland opålitliga tekniken återstår att se. Om andra nationellt koordinerade planer är någon indikation kan landet dock stå inför en omfattande omställning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.