Den svenska polisen har under minst fem år använt ett AI-baserat analysverktyg från det ökända amerikanska säkerhetsföretaget Palantir.
Programmet, som specialanpassats för svenska förhållanden, kan på sekunder sammanställa omfattande profiler över enskilda personer genom att kombinera uppgifter från olika register.
Bakom systemet står det amerikanska tech-bolaget Palantir, som internationellt är kontroversiellt och bland annat anklagats för medverkan i övervakning och i somras pekades ut i en FN-rapport som medskyldigt till folkmord i Gaza.
Den svenska versionen av Palantirs plattform Gotham går under namnet Acus och bygger på artificiell intelligens för att sammanställa, analysera och visualisera stora informationsmängder. Enligt en granskning som vänstertidningen Dagens ETC gjort kan utredare med hjälp av systemet snabbt få fram detaljerade personprofiler som kombinerar data från spanings- och brottsregister med information från Bank-id, mobiloperatörer och sociala medier.
En tidigare anställd analytiker hos polisen, som väljer att vara anonym, beskriver till tidningen hur systemet omgärdades av stor sekretess:
— Det var väldigt mycket hysch-hysch kring det där programmet.
Avslag på begäran om handlingar
När tidningen begärde ut uppgifter om systemet och hur det används möttes de av avslag. Polismyndigheten hänvisade till sekretess och meddelade att man varken kan "bekräfta eller förneka relationer med Palantir" med hänvisning till "fara för rikets säkerhet".
Det är inte första gången som Palantirs verktyg används i svensk brottsbekämpning. I den uppmärksammade operationen Trojan Shield lyckades FBI, med stöd av Palantirs teknik, infiltrera och avlyssna den krypterade meddelandeappen Anom.
Insatsen ledde till att ett stort antal personer med koppling till grov brottslighet greps, både i Sverige och internationellt. FBI kallade operationen "ett lysande exempel på innovativ brottsbekämpning".
Men metoden har också fått kritik. Advokaten Johan Grahn, som företrätt åtalade i flera Anom-relaterade mål, är kritisk till tillvägagångssättet.
— I de här fallen har det varit en urskillningslös massövervakning, konstaterar han.
Kartlägger dissidenter
Palantir har sedan länge väckt debatt på grund av sina uppdrag och metoder. Bolaget arbetar med både amerikanska myndigheter och utländska säkerhetstjänster.
I USA används övervakningsbolagets system för att kartlägga illegala invandrare. I Storbritannien har brittisk polis kritiserats för att använda företagets teknik för att bygga register över medborgares sexualliv, politiska åsikter, religionstillhörighet, etnicitet och fackliga engagemang – uppgifter som enligt bedömare strider mot grundläggande integritetsprinciper.
I somras pekade dessutom en FN-rapport ut Palantir som medansvarigt för folkmordshandlingar i Gaza, efter att bolagets analysverktyg påstås ha använts vid attacker där civila palestinier dödades.
Hur omfattande den svenska polisens användning av systemet är, och vilka rättsliga ramar som styr hanteringen av svenskars personuppgifter i plattformen, förblir dock oklart så länge polismyndigheten väljer att hemlighålla uppgifterna.








