MORGONDAGENS DAGSTIDNING – söndag 24 augusti 2025

söndag 24 augusti 2025

Kommentar: Djurgårdens Europasuccé gynnar svensk fotboll

Satsningar på spelarutveckling och lagmoral kan fortfarande slå större pengar.

publicerad 29 april 2025
– av Jan Sundstedt
DIF - Chelsea UEFA Conference League 2025
Djurgården har redan lämnat ett bestående avtryck - och nu är finalbiljetten inom räckhåll.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

På självaste 1 maj spelar allsvenska Djurgårdens IF en smått fotbollshistorisk semifinal mot inga mindre än storlaget Chelsea FC från Premier League. Må vara att det är turneringen UEFA Conference League och inte Champions League, men det förtar inte Djurgårdens bedrift. Inget svenskt fotbollslag har sedan 1987 nämligen tagit sig så pass långt i en av UEFA arrangerad turnering.

När andra nu på torsdag sjunger Internationalen eller släcker sista vedklabben på valborgsbrasan, vallfärdar tusentals djurgårdssupportrar tillsammans med tillresta Chelseafans till 3Arena (före detta Tele2 Arena), för att beskåda det för Stockholmslaget historiska mötet mellan Djurgården och Londonlaget ifråga.

Matchen sparkar igång klockan 21:00 lokal tid den 1 maj 2025 – ett datum som med stor sannolikhet redan är inbränt i många blårandiga hjärtan.

Man får gå tillbaka till säsongen 1986/1987 och IFK Göteborgs möte tillika finalseger mot skotska Dundee United i dåvarande Uefacupen (motsvarande dagens UEFA Europa League), för att hitta en för svenskt vidkommande liknande klubbfotbolls-framgång.

För Djurgårdens del är framgången den största någonsin i internationella sammanhang. Kvartsfinal i Europacupen år 1955 är senaste gången DIF gjort något motsvarande (förlust mot skotska Hibernian).

Parallellt med Europaspelet har Djurgården haft en blandad start på årets Allsvenska. Efter fem omgångar har laget blott två segrar, en oavgjord och två förluster. Ett facit som visar att den historiska Europaresan också krävt sin tribut på hemmaplan.

DIF ger landslaget en extra pinne

Klubbsuccén är inte bara en glädjekälla för Djurgårdens supportrar utan också för det svenska fotbollslandslaget, vad gäller den viktiga så kallade UEFA-landkoefficienten.

Tack vare DIF:s framgångar från Conference League har Sverige klättrat upp till plats 20, förbi självaste Kroatien, i den senaste uppdateringen av landrankingen. Det kan verka som en marginell förbättring, men den påverkar antalet platser i europeiska turneringar för svenska klubblag kommande år.

Varje seger i Europaspelet ger den aktuella klubben två poäng och varje oavgjort resultat en poäng i Uefas koefficientsystem. Dessa poäng räknas därefter ihop för alla svenska lag som deltar i Europaspelet och delas med antalet svenska deltagande lag den säsongen.

 

DIF 2025 UEFA Conference Leauge Wien
Djurgårdens startelva i bortamötet mot Rapid Wien, kvartsfinal 2, UEFA Conference League, den 17 april. Foto: faksimil/DIF Inifrån #118

Chelsea – en mardrömsmotståndare på pappret

Chelsea FC är en av Europas absoluta giganter, med massiva resurser och en trupp fylld av internationella stjärnor de flesta sportchefer bara kan drömma om. Ändå har man till och från haft vissa bekymmer mot klubbar med betydligt mindre budget.

Det är precis här Djurgården kan hitta sin chans. Via ett strukturerat försvarsspel, ett aggressivt mittfält och snabba omställningar, kombinerat med badrumsmattan på 3Arena samt Chelseaspelarnas eventuella underskattning, finns det möjligen ett, måhända litet men dock, hopp om ett bra resultat.

Bara ett oavgjort resultat vore en skalp – och en sensation av större modell – i Europas fotbollsvärld. Större under har trots allt skett.

För inspiration kanske DIF ska tanka målbilder från kollegorna i hockeylaget, som i förra veckan blev klara för SHL via seger i en spännande finalserie mot självaste huvudantagonisten AIK, i den hockeyallsvenska finalen.

Trycket på biljettsystemet

Det har slagits rekord på arenan inför matchen. 3Arena rymmer cirka 30 000 åskådare vid fotbollsmatcher, men det begränsade antalet platser – tillsammans med bortafansens fasta kvot – gjorde att biljetterna tog slut på tre röda.

Det har enligt uppgifter varit sådant tryck på biljetter, att DIF på sin hemsida gjort ett formellt uttalande om saken. ”Vi hade en väldigt mycket större efterfrågan än vad vi hade utbud, vilket tyvärr garanterade att supportrar skulle bli besvikna”, skriver man.

På sociala medier har kritiken mot biljettleverantören AXS varit av det mindre smickrande slaget: ”Värdelösa axs, ni borde inte få hantera någon biljettförsäljning. Ni är ett gäng amatörer!”, skriver flera frustrerade fans.

Biljetthaveriet är ett dilemma för alla större evenemang: hur behålla lojalitet och transparens när efterfrågan vida överstiger utbudet, parat med ett biljettsystem som lämnar i övrigt att önska?

En milstolpe

Oavsett utgången i semifinalen är matchen på sätt och vis något av en milstolpe. Dels stärks varumärket Djurgården i form av exempelvis fler sponsorer samt att locka till sig talanger.

Dels får svensk klubbfotboll ett tydligt budskap: vi kan hävda oss på den europeiska scenen, trots ekonomisk underlägsenhet gentemot tunga elefanter. Det skickar signaler hem till Allsvenskan om att satsningar på spelarutveckling och lagmoral kan slå större pengar – även i 2025 års fotboll.

Dessutom visar det för de yngre i svenska ungdomsakademier att vägen till Europascenen är möjlig, även från våra breddgrader.

När slutsignalen ljuder på 1 maj återstår bara en fråga: hur långt kan Djurgården gå? Finalbiljetten i Conference League, spelad 28 maj på Wrocław Stadium, är inom räckhåll. Jag säger: Tag chansen!

Och även om det tar stopp mot Chelsea den 8 maj, då returen spelas, har Djurgården redan lämnat ett bestående avtryck. Sveriges position i Europa är starkare – både för klubbarna och landslaget – tack vare modet att tro på det lokala samt den egna förmågan.

 

Jan Sundstedt

Djurgårdens väg till semifinalen

Djurgårdens IF:s resa mot semifinalen i UEFA Conference League har varit både lång och imponerande. I det nya ligaformatet, där varje lag mötte sex olika motståndare (tre hemma, tre borta), ställdes Djurgården mot tufft motstånd från hela Europa.

Hemma tog DIF emot Legia Warszawa (Polen), Vitória SC (Portugal) och Panathinaikos (Grekland), medan bortamatcherna spelades mot LASK (Österrike), The New Saints (Wales) och Víkingur (Island).

Efter starka insatser i ligaspelet säkrade Djurgården avancemang till åttondelsfinal som ett av de åtta topprankade lagen. Där väntade cypriotiska Pafos, som besegrades över två matcher. I kvartsfinalen lottades Djurgården mot österrikiska Rapid Wien.

Efter en tung 0–1-förlust hemma på Tele2 Arena såg det mörkt ut inför returen i Wien, men laget stod för en av klubbens största vändningar genom tiderna och vann med hela 4–1 på bortaplan – ett resultat som säkrade en smått sensationell semifinalplats.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Finnkampen fyller 100 år

publicerad 21 augusti 2025
– av Jan Sundstedt
Finnkampen Stockholm Stadion 2023 damvinst
De svenska damerna firar vinsten över Finland år 2023.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Klassiska Finnkampen firar 100 år som yttersta kvitto på både brödraskap och rivalitet mellan Sverige och Finland. Med Finland som regerande mästare på både herr- och damsidan väcks stor revanschlust hos förbundskapten Kajsa Bergqvists lag – i år dessutom på hemmaplan.

Finnkampen, officiellt Finland–Sweden Athletics International, avgjordes första gången 1925 och markerar därmed sitt hundraårsjubileum i år.

Under ett sekel har kampen blivit en av Nordens mest långvariga idrottstraditioner, där gemenskap och skarp rivalitet förenas på löparbanor och hoppmattor.

Senast, i Helsingfors 2024, var det Finland som drog det längsta strået. På herrsidan slutade kampen 228–225 och på damsidan 229,5–224,5. Det var Finlands första dubbelseger på 26 år, något som väckte stark revanschlust hos det svenska laget inför jubileumsåret 2025.

Förbundskapten Kajsa Bergqvist har uttryckt att laget är mycket motiverat inför årets Finnkamp och att det finns en stark vilja att prestera på hemmaplan. Den kommande tävlingen präglas således av hög förväntan och stor prestige.

Armand Duplantis
Armand Duplantis ett givet guldhopp inför årets jubilarupplaga av Finnkampen (arkivbild 2022). Foto: faksimil/SVT

Publikfest

Årets upplaga arrangeras på Stockholms stadion 22–24 augusti. Den anrika arenan, byggd till OS 1912, har genom åren varit skådeplats för flera klassiska friidrottsögonblick.

Nu väntar en publikfest när svenska stjärnor som stavhopparen Armand Duplantis (som i år får sällskap av sin syster Johanna), diskusfantomen Daniel Ståhl och långdistanslöparen Andreas Almgren kliver ut på hemmaplan.

Att tävlingen sker i Stockholm förstärker känslan av högtidlighet. Publiken väntas bli stor och stämningen intensiv, med flaggor, sånger och det särpräglade engagemang som alltid präglar bataljerna mellan länderna.

Rivaliteten späs dessutom på av små gliringar länderna emellan. Inför Finnkampen 2023 jämförde Bergqvist känslan av nederlag med att förlora i både idrott och Eurovision Song Contest – ett uttalande som tydligt visar hur mycket prestige som står på spel.

Hundra år av historia ger sammanhang och tyngd åt årets tävling. Genom åren har både svenska och finska storheter skrivit in sig i friidrottens historieböcker via Finnkampen.

Att jubileet nu sker med fulla läktare, stjärnspäckade lag och en revanschlysten blågul trupp gör att allt pekar mot en minnesvärd augustihelg i Stockholm.

Finnkampen – i siffror och dueller

  • Första tävlingen: 1925 i Helsingfors
  • Totalställning (2024): Finland leder herrkampen 47–37, Sverige leder damkampen 48–26
  • Största svenska herrsegern: 1948 i Helsingfors, 138–76 (62 poängs marginal)
  • Största finska herrsegern: 1978, 240–168 (72 poängs marginal)
  • Klassiska dueller: Patrik Sjöberg vs. Juha Isolehto (höjdhopp), Carolina Klüft vs. finska mångkampar
  • Årets tävling: Stockholms stadion, 22–24 augusti 2025

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Manliga NFL-cheerleaders vållar reaktioner

publicerad 19 augusti 2025
– av Redaktionen
Minnesota Vikings välkomnar Blaize Shiek och Louie Conn till cheerleadingtruppen.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


NFL-laget Minnesota Vikings har för första gången tagit ut manliga cheerleaders i sin ordinarie trupp. Debuten under helgens match ledde snabbt till både ris och ros på sociala medier.

Det var under matchen mot Las Vegas Raiders som Blaize Shiek och Louie Conn för första gången uppträdde på planen tillsammans med lagets övriga cheerleaders.

Företeelsen manliga cheerleaders är dock inte helt unik. Tolv av ligans 32 lag har idag manliga medlemmar i sina cheerleaderlag, vilket motsvarar drygt en tredjedel av lagen.

Tidigare har män funnits i NFL:s cheerleading-verksamhet främst som så kallade ”lyftare” eller stuntmän, en tradition som bland annat Baltimore Ravens introducerade redan 1998.

Med start 2018 har flera lag gått vidare till att även ha manliga dansare i trupperna. Detta innebar ett avsteg från den tidigare ordningen där dansrollerna varit reserverade enbart för kvinnor.

Minnesota Vikings är nu ett av lagen som låter män integreras direkt i den traditionella cheerleader-gruppen. De två nya medlemmarna, Blaize Shiek och Louie Conn, ingår i truppen på samma villkor som övriga cheerleaders.

Reaktionerna har varit blandade. Kritiska inlägg har spridits på sociala medier, men laget framhåller att auditionprocessen är öppen för alla och att manliga cheerleaders inte är något nytt inom ligan.

Frågan om manliga cheerleaders har återkommande väckt debatt i USA, där vissa lyfter fram inkludering och mångfald medan andra menar att traditionella inslag i sporten förändras.

Fakta: Manliga cheerleaders i NFL

  • Först i ligan: Los Angeles Rams och New Orleans Saints 2018.
  • Antal lag 2025: Tolv av 32 NFL-lag har manliga cheerleaders.
  • Olika roller:
    - Lyftare/stuntmän – exempelvis hos Baltimore Ravens sedan 1998.
    - Dansare – introducerades 2018 av Rams och Saints.
    - Integrerade cheerleaders – män i ordinarie trupper, exempelvis hos Minnesota Vikings.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tioåring skriver schackhistoria

publicerad 18 augusti 2025
– av Redaktionen
Indiern Bodhana Sivanandan slog 60-årige stormästaren Peter Wells.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Tioåriga indiern Bodhana Sivanandan har vunnit titeln ”kvinnlig internationell mästare” i schack. Hon är den yngsta personen någonsin att vinna titeln och att slå en stormästare.

Bodhana, som är brittisk medborgare och bor i London, började spela schack under coronakrisen när hon endast var fem år gammal.

När det var 2020 var det covid, så en av min pappas vänner skulle åka tillbaka till Indien och han hade några leksaker och böcker som han gav oss, berättar Bodhana för BBC. I en av påsarna såg jag ett schackbräde och blev intresserad av pjäserna.

Hon började leka med pjäserna, men hennes far förklarade att man också kunde spela med dem. Redan från början visade flickan talang för spelet, något hennes far förundrades över eftersom ingen annan i familjen var särskilt bra på schack.

Slog stormästare

Under de brittiska mästerskapen slog hon 60-årige stormästaren Peter Wells, vilket gör henne till den yngsta schackspelaren som någonsin slagit en stormästare. Det tidigare rekordet hölls av amerikanskan Carissa Yip, som tog det 2019.

I och med vinsten mot Wells erhöll hon också titeln ”kvinnlig internationell mästare”, eller Woman International Master (WIM), vilket är den näst högsta titeln för kvinnliga schackspelare efter kvinnlig stormästare, eller Woman Grandmaster, som är den högsta.

Bodhana menar att schack får henne att må bra och hjälper henne med ”många andra saker, som matematik och att räkna”. Tioåringens mål är att bli stormästare.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Säsongsstart i Europas största fotbollsligor

publicerad 17 augusti 2025
– av Jan Sundstedt
Fotboll

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


I helgen sparkade tre av de fem stora europeiska fotbollsligorna igång säsongen 2025/26 med dramatik, mål och överraskningar. I Premier League spelar fyra av svensk fotbolls för närvarande största namn och talanger.

Premier League satte tonen på fredagen när Liverpool besegrade AFC Bournemouth med 4–2 på Anfield efter en intensiv match. Stämningen präglades av sorgliga minnen då laget hyllade Diogo Jota, som tragiskt förolyckades i juli i år.

Tottenham, med Dejan Kulusevski samt svenske supertalangen Lucas Bergvall i laget, hemmaslog Burnley med 3–0. Bergvall är en spännande framtidsprofil hos Tottenham och har börjat etablera sig, även om han ännu inte är en given startspelare efter vårens skada. Dejan Kulusevski är också fortsättningsvis frånvarande efter sin knäskada tidigare i år.

La Liga inledde sin säsong med flera överraskningar. På fredagen slog Rayo Vallecano Girona med 3–1 efter mål redan i första halvlek. Villarreal vann stabilt med 2–0 mot nykomlingen Real Oviedo. Titelförsvarande Barcelona inledde säsongen imponerande med en komfortabel 3–0-seger borta mot Mallorca.

Ligue 1 inledde säsongen den 15 augusti med en jämn premiärmatch där Stade Rennais besegrade Olympique Marseille med 1–0 hemma. Ligue 1:s premiäromgång visade jämna resultat med flera lag som siktar på att utmana PSG om titeln i denna säsong.

Svenskkopplingar

Alexander Isak, Newcastles målkung, befinner sig i stormens öga efter en schism med klubben – han har gjort klart att han vill lämna St James’ Park för en ny utmaning, med rykten som kopplar honom till Liverpool och Al-Hilal.

I Arsenal är Viktor Gyökeres en av Arsenals många stjärnor, medan Dejan Kulusevski är ett offensivt hot i Tottenhams anfallsspel. Lucas Bergvall spås en lysande framtid som potentiell nummer 10 i Spurs. Sverige har således för närvarande en glödhet representation i Premier League.

Helgens premiäromgångar visar att årets säsong kommer att bjuda på känslor och spänningar. Nästa vecka startar Bundesliga och Serie A – håll i hatten, fotbollsfans!

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.