115 470 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.
En våg av välplanerade villainbrott har dragit över södra Sverige under juli. Polisen misstänker att organiserade ligor ligger bakom, och uppmanar nu allmänheten till ökad vaksamhet.
Under juli månad har Sverige drabbats av en ovanligt omfattande våg av villainbrott med mellan 45 och 50 anmälningar. Brotten är spridda över polisregionerna Väst, Syd och Öst, och de flesta inbrotten har genomförts på likartat sätt, vilket gör att polisen misstänker att en organiserad liga ligger bakom.
Gärningsmännen har ofta tagit sig in genom att lyfta ur hela fönsterkassetter. Därefter har de hängt upp lakan inomhus för att dölja sin närvaro, sorterat ut stöldgods på sängar och fokuserat på att ta smycken och kontanter.
Inbrott där fönster lyfts ur är ett välkänt tillvägagångssätt, som ofta förekommer i just villabebyggelse. Lämningar av liknande skospår på flera platser stärker misstankarna om att samma grupp kan ligga bakom ett stort antal av brotten.
Professionella ligor
Polisen bedömer att det rör sig om professionella gärningspersoner med god kännedom om larm och låsanordningar. Minst två personer har sannolikt deltagit i varje inbrott. I vissa fall har fastigheterna rekognoscerats i förväg, vilket tyder på att brotten varit noggrant planerade.
– Det är professionella och organiserade ligor som ligger bakom dessa brott. Vi tror att det är minst två gärningsmän som varit inblandade vid varje inbrott. Och i några fall misstänker vi att de varit på platserna och rekognoserat en tid innan själva inbrottet, säger Lina Carlshamre, brottsanalytiker på brottssamordningen i polisregion Väst, i ett pressmeddelande.
Som ett svar på utvecklingen har polisen förstärkt samarbetet mellan berörda regioner. Myndigheten uppmanar nu villaägare att vara extra uppmärksamma – särskilt under semestertider då många bostäder står tomma.
Man betonar vikten av att ha kontakt med grannar och att rapportera misstänkta beteenden. Enligt brottsanalytiker gäller devisen: hellre en gång för mycket än en gång för lite.
Trots att antalet bostadsinbrott minskat något i landet under de senaste åren visar juli månads statistik att hotet mot villaägare kvarstår.