MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 18 juni 2025

onsdag 18 juni 2025


Mellanösternexperten: ”Israel vill göra sig av med palestinierna för gott”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 2 november 2023
– av Isac Boman
Premiärminister Benjamin Netanyahu, försvarsminister Yoav Gallant, och israeliska soldater.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

64 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Enligt den brittiske journalisten och mångårige Mellanösternkorrespondenten Jonathan Cook, som länge bevakat Israel-Palestinakonflikten för olika medier, ser Israel nu sin chans att bli av med Gazas palestinska befolkning för gott. Han menar att den israeliska strategin kort sagt går ut på att göra livet för palestinierna så outhärdligt att de fördrivs till Egypten.

”Huvudmålet är inte det som lyfts fram. Israel har mycket större ambitioner än att förgöra Hamas” utvecklar han i en omfattande analys.

Jonathan Cook har tidigare också skrivit flera böcker om vad han menar är de långsiktiga planerna på att expandera den israeliska staten och etniskt rensa de ockuperade territorierna från palestinier. I en analys som publicerats med bakgrund av Hamas attacker den 7 oktober, och Israels efterföljande bombningar och invasion av Gaza, skriver han att Israel nu ser sin chans att permanent fördriva det palestinska folket in i Egypten – och bli av med dem en gång för alla.

Han noterar att västerländska institutioner inledningsvis försvarade Israels hämndkampanj med att man hade rätt att försvara sig, men att resonemanget redan lämnats i takt med att dödsoffren blivit allt fler – och att man nu istället pratar om att Israel måste få tid och utrymme att ”förgöra Hamas”.

Detta kräver en markinvasion av israeliska trupper – många av dem religiösa extremister från olagliga bosättningar på Västbanken – som med all säkerhet söker hämnd för Hamas attack den 7 oktober. Grymheterna kommer sannolikt bara att intensifieras. Men det finns en logik i Israels militära galenskap och huvudmålet är inte det som lyfts fram. Israel har mycket större ambitioner än att förgöra Hamas”, skriver han.

Stöd från väst

Enligt Cook är Israels makthavare fullt medvetna om att palestinierna aldrig kommer att acceptera sin underkastelse – utan fortsätta göra motstånd, oavsett om Hamas utplånas eller inte och oavsett vem som styr i Gaza. Därför är Israels lösning att fördriva hela det palestinska folket permanent.

Jonathan Cook har länge bevakat Israel och Palestina. Foto: faksimil/Liwan Documentary

Israels strategiska problem förvärrades av den humanitära kris man hade skapat genom att stänga in en så stor och växande befolkning i ett litet område utan resurser. Fattigdom, undernäring, orent vatten, trångboddhet och brist på bostäder, liksom traumat av att vara inringad och periodvis bombad av Israel för att kuva allt motstånd, förvandlade långsamt Gaza från ett fängelse till ett dödsläger. FN hade varnat för att enklaven i praktiken skulle vara ’obeboelig’ 2020”.

Lösningen på detta – en lösning som stämde överens med Israels långa koloniala ambitioner att ersätta palestinierna i deras eget hemland – var tydlig. Israel behövde skapa ett samförstånd i väst som motiverade fördrivningen av palestinierna från Gaza. Den enda realistiska platsen för dem att ta sig till var det angränsande egyptiska territoriet Sinai”, fortsätter han.

Cook pekar på att detaljer om den planerade utrensningen av palestinier redan 2014 började läcka ut i israeliska medier – men att det då handlade ”mer om morötter än om piskor”. Tanken var att förena Gaza med Sinai och radera gränsen mellan de två områdena, och Washington skulle hjälpa till att säkra internationell finansiering för en frihandelszon.

De utfattiga och ofta arbetslösa palestinierna skulle gradvis flytta sina liv till Sinai och antingen bosätta sig där eller flytta vidare till andra egyptiska städer.

”Man pressar Egypten”

Efter läckorna fördömde egyptiska och palestinska tjänstemän snabbt planen som ’fabricerad’. Det fanns dock många tecken på att Egypten hade börjat utsättas för påtryckningar från 2007 och framåt. Som svar på de israeliska medieläckorna 2014 medgav en tjänsteman nära den tidigare presidenten Hosni Mubarak att man hade pressat honom 2007 för att få honom att gå med på att annektera Gaza”.

Fem år senare ska Egypten återigen ha utsatts för amerikansk och israelisk press för att avstå en tredjedel av Sinai till Gaza – men vägrat. 2014 ska Egyptens nuvarande president Abdel Fattah el-Sisi ha varit nära att kapitulera för kraven, men till slut vägrat även han.

Vinsterna för Israel med att flytta palestinier från Gaza till Sinai, vare sig det sker frivilligt enligt planen för ett större Gaza eller med våld under en markinvasion, är uppenbara. Egyptens militärdiktatur skulle ärva problemet med att krossa palestinska motståndsgrupper som Hamas – till stor del utom synhåll – snarare än Israel. Hamas skulle sannolikt inte klara sig bra, med tanke på den egyptiska militärens förtryck av landets egna politiska islamistiska rörelser”.

”Göra Gaza obeboeligt”

Kostnaderna för att stänga in och övervaka Gaza skulle flyttas från Israel till arabvärlden och det internationella samfundet. Väl inne i Sinai kan vanliga palestinier förväntas söka lindring från sin fattigdom och sitt lidande genom att integreras i det egyptiska samhället i stort, och så småningom flytta till storstäder som Kairo och Alexandria. De skulle berövas sin rätt enligt internationell rätt att återvända till sina hem. Om en generation eller två skulle deras barn identifiera sig som egyptier, inte palestinier”, fortsätter Cook.

Samtidigt skulle Västbanken bli ännu mer isolerat och sårbart än idag och enligt journalisten utsättas för intensifierade attacker av judiska bosättare uppbackade av israeliska soldater.

Problemet är att ingen egyptisk ledare har vågat acceptera en sådan plan, hur mycket internationella övertalningar och mutor det än har handlat om. Ingen ville bli sedd som konspiratör i Israels etniska rensning och slutliga fördrivning av det palestinska folket, ett av de allvarligaste och mest långvariga klagomålen som delas av befolkningar i hela Mellanöstern”.

Vilket för oss till Israels nuvarande bombkampanj, som inte överensstämmer med någon tänkbar proportionalitetsprincip, och dess nära förestående markinvasion. Långt ifrån att rikta in sig på Hamas har Israel alla incitament att använda Hamas attack den 7 oktober som en förevändning för att orsaka så mycket skada på Gaza som möjligt. Israels mål är att påskynda processen med att göra Gaza obeboeligt”, deklarerar Cook.

Bilder från ödeläggelsen av Gaza. Foto: Al Araby/CC BY-SA 3.0

Från morot till piska

Cook menar att Israel ”behöver palestinier i Gaza som är så desperata att lämna att de kommer att etniskt rensa sig själva”, och ett Egypten som är under så mycket press för att de inte öppnat gränsen till Sinai att de till slut ger med sig och öppnar gränsen för palestinierna.

Med sin nuvarande bombkampanj har Israel gått från morötter till en mycket stor piska. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu är medveten om att han bara har ett begränsat tidsfönster för att åstadkomma ett tillräckligt blodbad för att förverkliga Israels plan”.

Målet verkar vara att pressa in palestinierna i det lilla utrymmet i södra Gaza, intill gränsen mot Sinai, förstöra all civil infrastruktur och bomba och terrorisera palestinierna i söder också. Palestinierna kräver redan att få komma in i Sinai, samtidigt som Sisi (Egyptens president) förmodligen utsätts för det hårdast möjliga trycket bakom kulisserna för att backa och öppna gränsen”, utvecklar journalisten.

Vill skapa prejudikat

Cook skriver avslutningsvis att han bedömer att Israel hoppas på ett prejudikat som det internationella samfundet ska ha överseende med – och att de kvarvarande palestinierna på Västbanken, efter att Gaza har tömts, även dessa kommer att pressas att ansluta sig till sina familjer och landsmän i Egypten.

Efter att ha fått skämmas över det variga såret från palestiniernas fördrivning i mer än 75 år, kommer västvärlden och arabvärlden bara att vara alltför glada över att äntligen begrava den palestinska saken för gott”, avslutar Cook.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Thunberg slår tillbaka mot Busch: ”Medskyldiga till folkmord”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 12 juni 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

64 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Greta Thunberg ger svar på tal efter Kristdemokraternas partiledare Ebba Buschs hårda kritik av Gaza-aktionen och beskyller ministern för medverkan till folkmord. Konflikten trappades upp efter onsdagens partiledardebatt i riksdagen då energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) riktade skarp kritik mot Thunbergs deltagande i hjälpaktionen med fartyget Madleen.

– Det är fascinerande hur makthavare som är medskyldiga till folkmord ägnar sin tid åt att hitta på eller vrida saker för att det ska passa deras rasistiska narrativ, snarare än att agera för att rädda liv, säger Greta Thunberg till Aftonbladet.

Buschs utfall kom efter att israeliska militären i början av veckan bordade det brittiskflaggade fartyget Madleen på internationellt vatten när det var på väg mot Gaza med humanitär hjälp.

– Hon har inte varit med och satt ljuset på situationen i Gaza. Hon har fått det att handla om henne själv, sade Ebba Busch efter debatten.

Kristdemokraternas partiledare gick även till attack mot Thunbergs beskrivning av den israeliska militärens agerande.

– Hon likställer Israels mycket humana hantering av henne med kidnappningen av oskyldiga människor av Hamas den 7 oktober.

 

Bordades på internationellt vatten av militär

Thunberg var en av tolv passagerare ombord på hjälpfartyget Madleen, som transporterade nödhjälp avsedd för Gazas befolkning. Fartyget avgick från den italienska hamnen Catania på Sicilien den 1 juni och var organiserat av Freedom Flotilla Coalition i syfte att utmana Israels sjöblockad av Gaza.

De israeliska sjöstyrkorna bordade och tog kontroll över välgörenhetsfartyget.

I en förinstallerad videoupptagning sade Thunberg:

– Om ni ser den här videon har vi blivit avlyssnade och kidnappade på internationellt vatten av israeliska ockupationsstyrkor.

Aktionen genomfördes bara en månad efter att ett annat fartyg från Freedom Flotilla Coalition, Conscience, skadades av drönare på internationellt vatten utanför Malta.

Madleen transporterade medicinskt material, mjöl, ris, barnmat, blöjor, damhygienartiklar, vattenreningsutrustning, kryckor och barnproteser. Israel meddelade att varorna skulle överföras till Gaza genom humanitära kanaler.

Efter gripandet fördes aktivisterna till den israeliska hamnen Ashdod där de genomgick läkarundersökningar och skulle få se en film om Hamas attack den 7 oktober, men vägrade att titta färdigt. Thunberg deporterades från Israel med flyg på tisdagen.

Händelsen inträffade mot bakgrund av den pågående krisen i Gaza där mer än 90 procent av de 2,3 miljoner invånarna lider av akut matbrist enligt hjälporganisationer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Undersökning: Svenskar femte mest Israelkritiska i världen

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 11 juni 2025
– av Redaktionen
Även förtroendet för korruptionsanklagade Benjamin Netanyahu är mycket lågt i de flesta länder.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

64 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


En undersökning från det amerikanska forskningsinstitutet Pew Research Center visar att omvärlden har en övervägande negativ inställning till Israel och premiärminister Benjamin Netanyahu.

Svenskarna hör dessutom till de mest kritiska i världen – bara i fyra andra länder är opinionen mer negativ. Hela 75 procent av de tillfrågade i Sverige uppger att de har en något eller mycket negativ bild av Israel.

Undersökningen genomfördes den gångna våren, och i 20 av de 24 undersökta länderna har minst hälften av de vuxna en negativ attityd till Israel. I länder som Australien, Grekland, Indonesien, Japan, Nederländerna, Spanien, Sverige och Turkiet är andelen särskilt hög, där omkring 75 procent eller fler uttrycker en negativ hållning.

Stödet för Israel är som allra lägst i Turkiet – där hela 93 procent uppger att de har en något eller väldigt negativ syn på landet.

I Indien är åsikterna mer jämnt fördelade, med 34 procent som har en positiv syn och 29 procent en negativ uppfattning. I afrikanska länder som Kenya och Nigeria avviker trenden, där ungefär hälften eller fler av de tillfrågade har en positiv inställning till Israel.

Illustration: Pew Research Center

Ålder och politisk hemvist påverkar

Jämfört med tidigare undersökningar har den kritiska hållningen till Israel ökat i flera länder. I USA har andelen vuxna med en negativ inställning stigit med 11 procentenheter sedan mars 2022. I Storbritannien har andelen ökat från 44 procent år 2013 till 61 procent i år.

Undersökningen visar också på tydliga skillnader baserade på ålder och politisk ideologi. I höginkomstländer som Australien, Kanada, Frankrike, Polen, Sydkorea och USA är yngre personer mer benägna än äldre att inta en kritisk hållning till Israel, och i USA är åldersskillnaden särskilt tydlig.

Politiskt sett har personer på vänsterkanten oftare en negativ bild än de på högerkanten. I Australien har 90 procent av de vänsterorienterade en ogynnsam syn, jämfört med 46 procent av de högerorienterade. I USA är siffrorna 74 procent bland liberala och 30 procent bland konservativa.

Illustration: Pew Research Center

Lågt förtroende för Netanyahu

Förtroendet för Benjamin Netanyahu är lågt i de flesta undersökta länderna. Förutom i Kenya och Nigeria har högst en tredjedel av de vuxna i något land förtroende för att han hanterar internationella frågor på ett bra sätt.

I länder som Australien, Frankrike, Tyskland, Grekland, Indonesien, Italien, Japan, Nederländerna, Spanien, Sverige och Turkiet har runt 75 procent eller fler lite eller inget förtroende för honom. I flera av dessa länder saknar en majoritet helt förtroende för den korruptionsanklagade premiärministern.

Även här syns skillnader kopplade till ålder och ideologi. I Ungern, till exempel, har personer över 50 år dubbelt så stor sannolikhet att ha förtroende för Netanyahu jämfört med personer mellan 18 och 34 år (40 procent mot 20).

Illustration: Pew Research Center

Ideologiskt sett är högerorienterade oftare positiva till Netanyahu än vänsterorienterade. I Frankrike har 25 procent av de på högerkanten förtroende för honom, jämfört med 12 procent i mitten och 8 procent på vänsterkanten.

Inte heller israelerna är särskilt nöjda över utvecklingen. I Israel anser 58 procent av invånarna att deras land inte är särskilt, eller alls, respekterat internationellt, medan 39 procent tror att det är det.

Dessa åsikter är i stort sett oförändrade sedan förra året, även om andelen som säger att landet inte alls är respekterat har ökat från 15 till 24 procent.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Turkiet och Iran fördömer Israels bordning av aktivistfartyg

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 9 juni 2025
– av Redaktionen
Besättningen på Madleen kort efter att israeliska soldater bordat fartyget.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

64 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Flera länder fördömer Israels agerande efter att aktivistfartyget Madleen under natten bordades av israelisk militär under sin färd mot Gaza.

Iran menar att Israel ägnar sig åt ”sjöröveri” eftersom kapningen ägde rum på internationellt vatten, och Turkiet anser att ”Israel åter agerar som en terrorstat”.

Den brittiskregistrerade yachten Madleen, som drivs av den propalestinska vänsterorganisationen Freedom Flotilla Coalition, var på väg att leverera en symbolisk mängd bistånd till Gaza – med syfte att uppmärksamma den humanitära krisen i området när den bordades och beslagtogs av israelisk militär.

Samtliga besättningsmedlemmar frihetsberövades och fördes till Israel, med löften om att de kommer att deporteras tillbaka till sina hemländer.

Iranska företrädare menar att Israels agerande är att betrakta som ett brott mot internationell rätt och att israelerna agerar som pirater.

– Eftersom det skedde på internationellt vatten bör det betraktas som en form av sjöröveri under internationell lag, sa Esmaeil Baqaei, talesman för Irans utrikesdepartement, vid en presskonferens i Teheran.

Greta Thunberg ombord

Även Turkiet har kraftigt fördömt bordningen. Landets utrikesdepartement påpekar att Greta Thunberg och flera turkiska medborgare fanns ombord, bland de tolv personerna i besättningen. I ett uttalande kallades ingripandet en ”klar kränkning av internationell lag” och en fara för sjösäkerheten.

– Israel agerar återigen som en terrorstat, framhöll departementet.

Madleen lämnade Italien den 1 juni för att uppmärksamma den akuta matbristen i Gaza – ett område som FN beskriver som ”den hungrigaste platsen på jorden”, där hela befolkningen nu riskerar svält.

Enligt Freedom Flotilla Coalition själva bordades fartyget av israeliska styrkor i internationellt vatten vid ett-tiden på natten när det närmade sig Gazaremsan.

Israel: Ignorerade varningar

Israeliska företrädare uppger i sin tur att man bordade fartyget eftersom det försökte ta sig in i ett avspärrat militärt område och ignorerade upprepade uppmaningar om att vända om.

Beslaget av Madleen sker drygt 15 år efter ett liknande och mycket uppmärksammat ingripande år 2010, då israeliska kommandosoldater bordade det turkiska fartyget Mavi Marmara, som också var på väg mot Gaza. I den räden dödades tio turkiska medborgare, vilket utlöste en långvarig diplomatisk kris mellan Turkiet och Israel.

Länderna återupptog fullständiga diplomatiska relationer först 2022, men relationerna har sedan dess åter försämrats kraftigt till följd av det pågående kriget i Gaza.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israel bordar Greta Thunbergs fartyg: ”Vi har blivit kidnappade”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 9 juni 2025
– av Redaktionen
Greta Thunberg

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

64 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Natten mot måndagen bordades segelbåten Madleen, med den klimatalarmistiska aktivisten Greta Thunberg ombord, av israeliska styrkor på internationellt vatten.

Händelsen inträffade vid tvåtiden när båten var på väg mot Gaza med förnödenheter. Enligt Israels utrikesdepartement förs nu fartyget till Israel, istället för till sitt ursprungliga mål, och passagerarna uppges snart flygas tillbaka till sina hemländer.

Besättningen på Madleen, bestående av tolv personer från den vänsteraktivistiska gruppen Freedom Flotilla, lämnade Sicilien för en vecka sedan med destination Gaza. Strax före bordningen, vid ettiden på natten, rapporterade de att de befann sig ”väldigt nära” sitt mål. Aktivisten Yasemin Acar beskrev då hur israeliska snabbgående båtar omringat dem:

– Vi misstänker att det handlar om psykologisk krigföring och att de har planerat det här, sa hon.

De israeliska båtarna drog sig inledningsvis tillbaka, men två stannade kvar i närheten med motorerna avstängda och kort därefter slog besättningen larm via Telegram:

The Madleen är under attack på internationellt vatten”.

Enligt Freedom Flotilla omringades båten av drönare som besprutade dem med ett vitt kemiskt ämne. De rapporterade även att ”kommunikationerna är blockerade och störande ljud spelas upp över radion”. I en senare uppdatering publicerades en bild där besättningen bär flytvästar och håller händerna i luften, med texten: ”Den israeliska armén har bordat fartyget”.

”Kidnappade på internationellt vatten”

Freedom Flotilla uppger att dess besättning kidnappats av de israeliska styrkorna, och Greta Thunberg har på sociala medier också delat ett videoklipp med det budskapet:

– Om du ser den här videon betyder det att vi har blivit stoppade och kidnappade på internationellt vatten, säger hon i ett filmklipp som spelats in innan bordningen.

Hon uppmanade sina följare att sätta press på den svenska regeringen för att få henne frigiven.

Det israeliska utrikesdepartementet har inte uttryckligen bekräftat att man bordat båtarna, men skriver på X att ”’Selfie-yachten’ med ’kändisarna’ är på väg i säkerhet mot Israels kust. Passagerarna förväntas återvända till sina hemländer”.

Departementet anklagade aktivisterna för att vara ute efter publicitet och tillade att ”det finns sätt att leverera hjälp till Gazaremsan – men det innefattar inte selfies på Instagram”.

UD ”följer situationen noga”

I ett annat inlägg publicerades en bild där en soldat räcker fram en inplastad smörgås till Greta Thunberg, med texten ”Greta Thunberg är just nu på väg till Israel, trygg och vid gott humör”.

Israels försvarsminister, Israel Katz, meddelade att besättningen kommer att visa videor från Hamas attacker den 7 oktober innan de släpps. Han hävdar också att Thunberg är en antisemit som stödjer Hamas.

– Det är lämpligt att antisemitiska Greta Thunberg och hennes Hamas-anhängare ser exakt vilken terroristorganisation de kom för att stödja och för vilken de arbetar, vilka grymheter de begick mot kvinnor, äldre och barn och mot vilka Israel kämpar för att försvara sig.

Sveriges utrikesdepartement följer händelsen noga. I ett mejl till statstelevisionen SVT skriver UD:

UD och ambassaden i Tel Aviv har kontakt med lokala myndigheter och följer situationen noga. Skulle det uppstå behov om konsulärt stöd kommer ambassaden och UD att bedöma hur vi på bästa sätt kan hjälpa Greta Thunberg att lösa sin situation”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.