Trump kommer inte ge några pengar till Ukrainas militär om han blir president igen, säger Ungerns premiärminister Viktor Orbán. Trump ska istället ha en ”detaljerad plan” för att avsluta kriget.
Under fredagen träffades Donald Trump ochd Orbán i delstaten Florida. Enligt den ungerske presidenten kommer Trump inte att ge ”en krona” till Ukraina om han blir vald.
– Därför kommer kriget att ta slut, eftersom det är uppenbart att Ukraina inte kan stå på egna ben, säger han till ungersk statsmedia.
Enligt Orbán har Trump en detaljerad plan för att stoppa kriget, där han kallar ex-presidenten för ”en man av fred” och pekar mot att det var fred i Mellanöstern och Ukraina under hans förra presidentperiod.
– Om amerikanerna inte ger pengar och vapen, tillsammans med européerna, är kriget över, och om amerikanerna inte ger pengar kan européerna inte ensamma finansiera detta krig och då är kriget över, menar han vidare.
”Fantastisk person”
Ungern har inte skickat några vapen, utrustning eller pengar till Ukraina, till skillnad från USA och åtskilliga andra länder.
Vid mötet i Florida hyllade även Trump den ungerske presidenten och kallade honom en ”fantastisk ledare”.
– Det finns ingen som är bättre, smartare eller en bättre ledare än Viktor Orban. Han är fantastisk… Han är en okontroversiell person eftersom han säger, ’Så här kommer det att bli’, och så är det med det, sade han efter mötet.
USA:s försvarsminister, Pete Hegseth, meddelade att Ukraina inte kommer att bli medlem i Nato som en del av ett eventuellt vapenvilaavtal med Ryssland. Han framhöll att försök att återinföra Ukrainas gränser från 2014 är ”orealistiska”, och att inga amerikanska trupper kommer att utplaceras för att upprätthålla ett sådant avtal.
Kiev har upprepade gånger hävdat att ett Nato-medlemskap är en central säkerhetsgaranti, och president Volodymyr Zelenskyj menar att ett sådant är en förutsättning för att återuppta dialogen med Moskva.
Trots detta har Nato aldrig presenterat någon tidsplan gällande medlemskap för Ukraina och flera tjänstemän påpekar att medlemskap inte är aktuellt under pågående konflikt.
New US Defense Secretary Pete Hegseth says Ukraine becoming a NATO member or regaining all its pre-2014 territory is not realistic.
Speaking at a meeting of the military alliance in Brussels, Hegseth said Washington would not deploy troops to Ukraine under any peace deal. pic.twitter.com/bI7c2ZON66
Hegseth betonade under ett möte i Bryssel att säkerhetsgarantier för Ukraina måste understödjas av starka trupper från både Europa och andra delar av världen.
Samtidigt har Donald Trump tidigare uttryckt tvivel kring att ett Nato-medlemskap skulle gagna säkerheten, då det enligt honom skulle kunna förvärra spänningarna med Ryssland.
Moskva har länge motsatt sig Ukrainas strävan mot medlemskap och menar att Nato:s expansion mot dess gränser hotar den ryska säkerheten, samt att Ukraina bör anta en neutral position i ett framtida fredsavtal.
I en intervju med Fox News har USA:s president, Donald Trump, väckt uppmärksamhet genom att spekulera i att Ukraina framöver kan komma att bli en del av Ryssland.
– De (Ukraina) kanske gör en uppgörelse, de kanske inte gör en uppgörelse. De kan bli ryska någon dag, eller så kanske de inte blir det, sa Trump i intervjun som sändes måndagen.
Han betonade också att han vill se en avkastning på USA:s bistånd till Ukraina och nämnde återigen idén om att byta bistånd mot Ukrainas sällsynta jordartsmetaller.
– Det faktum att en stor del av Ukraina vill bli en del av Ryssland eller redan har blivit det är uppenbart, sa Kremls talesman Dmitrij Peskov till journalister på tisdagen när han tillfrågades om Trumps uttalande.
– Detta är ett faktum som har materialiserats på marken: Ryssland har nu fyra nya regioner. Människor som trots många faror stod i kö för att rösta i en folkomröstning om att ansluta sig till Ryssland – detta motsvarar på många sätt president Trumps ord.
Trump on Ukraine: “They may be Russian some day, or they may not be Russian someday.”
F you, Donald. Ukraine is a proud, independent nation, and it will NEVER be part of Russia. pic.twitter.com/ZZOeu4X38v
I Fox News-intervjun påstod Trump också att hans administration hade gjort ”enorma framsteg” i att lägga grunden för potentiella fredsförhandlingar mellan Ryssland och Ukraina och flera möten är planerade att hållas med Volodymyr Zelenskyj.
Medan Biden-administrationen motiverade sitt gränslösa stöd till Kiev med påstådd altruism och frihetsargument har Trump en betydligt mer transaktionell syn på USA:s roll och fortsatta stödpaket.
– Jag sa till dem (Ukraina) att jag vill ha motsvarande, ungefär 500 miljarder dollar i sällsynta jordartsmetaller, och de har i princip gått med på det, så att vi åtminstone inte känner oss dumma. Annars är vi dumma. Jag sa till dem att vi måste få något. Vi kan inte fortsätta att betala dessa pengar, förklarade presidenten.
Ukrainas ledare, Volodymyr Zelenskyj, säger sig vara redo att sitta vid förhandlingsbordet och samtala med Rysslands president Vladimir Putin om det är det enda sättet att skapa fred i Ukraina.
Zelenskyj är dock noga med att betona att han fortsatt betraktar Putin ”som en fiende” och ”mördare” – men att det viktigaste nu är att snabbt få slut på kriget.
I en längre intervju med den brittiske journalisten Piers Morgan, som publicerades i veckan, bekräftade Ukrainas president att han har övergett sin tidigare ståndpunkt om att inte ge upp något territorium till Ryssland och att fokus nu ligger på att få slut på kriget.
– I dag kan vi inte återta alla våra territorier. Vi är ett förnuftigt folk. Vi kan inte offra miljontals av våra medborgare för en utgång som är oviss.
Han uppger också att han är redo att förhandla med Ryssland och Putin – något som tidigare avfärdats som otänkbart.
– Om detta är det enda sätt på vilket vi kan skapa fred för Ukrainas medborgare och inte förlora fler liv, då kommer vi naturligtvis att fortsätta med ett möte som omfattar dessa fyra parter (Ukraina, Ryssland, USA och Europa).
– Uppriktigt sagt, vilken skillnad gör det hur jag personligen känner för honom? (Putin) Jag kommer fortfarande inte att se honom i ett positivt ljus. Jag ser honom som en fiende. Och ärligt talat tror jag att han också ser mig som en fiende. Det är allt.
Kräver säkerhetsgarantier
Zelenskyj hävdar att Putin är ”en mördare och en terrorist” men säger sig ändå vara redo att sätta sig vid förhandlingsbordet om hans allierade kräver detta.
– Att överhuvudtaget tala med Putin – ett samtal med den här mördaren – är redan det en kompromiss. Jag är övertygad om att en dialog med honom redan är en kompromiss för hela den civiliserade världen. Utöver det måste alla hålla sig starka – fortsätta stödja Ukraina och inte förråda Ukraina, vädjar han.
Ukrainas ledare pekar på att Donald Trump vill se resultat och hoppas att krigets aktiva fas snart kan vara slut – men betonar också att man vill ha starka säkerhetsgarantier för att undvika att det blossar upp på nytt.
– Ska vi inte tänka på våra barnbarn? Om ryssarna bestämmer sig för att komma tillbaka om 10 eller 20 år, är inte det en risk?
”Nato innebär garantier”
Lösningen är enligt presidenten att Ukraina mycket snabbt beviljas medlemskap i Nato – men det är inte tillräckligt. Ukraina måste också med hjälp av sina allierade bygga upp ”den största professionella armén i Europa”.
– Nato innebär garantier. Det gör en ny rysk invasion högst osannolik. Nato är också en garanti för Nato-medlemmarna själva – Ukraina kommer att stärka alliansen med hundratusentals välutbildade trupper, vilket gör Nato ännu starkare. Det är viktigt för alla, och Nato är till och med en garanti för ryssarna: det garanterar att Ukraina med tiden inte kommer att föra krig mot dem utan kommer att lösa alla frågor diplomatiskt.
Natosoldater under övning. Foto: Nato/CC BY-NC-ND 2.0
Att Ukraina skulle beviljas medlemskap i den USA-ledda militärpakten betraktas dock i praktiken som ytterst osannolikt av många bedömare – och i ett sådant scenario behöver man enligt Zelenskyj ”en miljon man stark armé – som ett minimum”. En sådan satsning betraktas dock som mycket kostsam.
”Ge oss kärnvapen”
Om ett Ukrainskt Natomedlemskap förblir en avlägsen dröm som inte ser ut att förverkligas de närmaste åren föreslår Zelenskyj ytterligare en lösning – nämligen att Ukrainas allierade delar med sig av sina kärnvapen till Kiev.
– Vad kommer att skydda oss från denna ondska? Hela den här tiden, eller längs hela den här vägen, vilket stödpaket kommer det att vara? Vilka missiler? Kommer vi att få tillbaka våra kärnvapen? Låt oss få tillbaka våra kärnvapen, kräver han.
När Sovjetunionen föll ärvde Ukraina cirka 1700 kärnvapenspetsar, som dock förblev under Moskvas operativa kontroll och som också 1994 överlämnades till Ryssland i utbyte mot säkerhetsgarantier. Det är dessa kärnvapen Zelenskyj nu vill ha tillbaka och beskriver som ”sina”.
– Ge oss tillbaka kärnvapen, ge oss missilsystem. Hjälp oss att finansiera en armé på en miljon man, placera ut era trupper i de områden i vårt land där vi vill stabilisera situationen, upprepar presidenten.
Att överlämna de sovjetiska kärnvapnen var ett ödesdigert misstag, enligt Zelenskyj. Foto: George Chernilevsky
”Förtjänar en rättvis fred”
Om Ukraina inte lämnat över de sovjetiska kärnvapnen på 1990-talet hade Putin heller aldrig vågat anfalla, menar Zelenskyj, som anser att det beslutet i praktiken innebar att Ukraina lämnades helt utan skydd – utan att man fick något av värde i utbyte.
– Det var våra säkerhetsgarantier. Utan tvekan var det på grund av dem som han invaderade. De borde ha utväxlats, och om vi skulle ge upp kärnvapen skulle det ha kunnat diskuteras De borde ha bytts ut mot Natomedlemskap, de borde ha bytts ut mot Nato-vapen. Vi började inte ens få Nato-vapen, förrän efter invasionen.
Intervjun avslutas med att Zelenskyj betonar att fokus nu måste läggas på att inte bara avsluta kriget – utan att säkerställa att det inte återupptas igen.
– Jag tror att det skulle vara oerhört svårt för oss att stå emot ett nytt krig om det skulle komma tillbaka. Jag tror att det skulle vara oerhört svårt. Jag vill helt enkelt inte att det ukrainska folket ska behöva ställas inför ytterligare en sådan här utmaning.
– Vi förtjänar en rättvis fred. I dag är tidslinjen och styrkan i dessa avtal beroende av president Trump, och de är beroende av oss, av vår dialog och av de påtryckningar som sätts på Putin. Jag tror att ju tidigare vi gör detta, desto lyckligare kommer människor att bli – överallt.
Den ukrainske ledaren Volodymyr Zelenskyj vill att Väst ska förse Kiev med kärnvapen och ännu fler missiler ”för att stoppa Ryssland” om Ukraina inte mycket snabbt beviljas medlemskap i militärpakten Nato.
Under gårdagen publicerade den brittiske journalisten Piers Morgan ett utdrag ur en intervju med Zelenskyj där han frågade den ukrainske ledaren varför Kiev vägrar att ge något alternativ till Nato-medlemskap inför eventuella fredsförhandlingar, när han vet att ett sådant förslag anses vara helt oacceptabelt för Moskva.
Ukrainas president svarade att om Kiev skulle hindras från att gå med i det USA-ledda blocket inom en snar framtid, så kommer Ukraina att ha rätt att fråga sina allierade hur man istället ska kunna försvara sig mot Ryssland.
– Med vilket stödpaket? Vilka missiler? Kommer vi att få kärnvapen? Låt dem då ge oss kärnvapen!
– Ge oss tillbaka kärnvapen, ge oss missilsystem. Hjälp oss att finansiera en armé på en miljon man, placera ut era trupper i de områden i vårt land där vi vill stabilisera situationen, fortsatte han.
Ukrainian President Zelensky is now demanding that the West provide Ukraine with nuclear weapons.
Zelensky states that he wants the West to fully fund his nuclear ambitions to protect his country from Vladimir Putin’s ongoing threats.
Under de senaste månaderna har Zelenskyj upprepade gånger uttryckt sin sorg över att Ukraina tidigare överlämnat sovjetiska kärnvapen som var stationerade på dess mark i utbyte mot säkerhetsgarantier. Efter Sovjetunionens upplösning 1991 ärvde Ukraina cirka 1 700 kärnstridsspetsar, som dock förblev under Moskvas operativa kontroll.
Ryssland har hela tiden hävdat att Ukraina aldrig hade några kärnvapen till att börja med, eftersom de sovjetiska tillgångarna juridiskt sett tillhörde Moskva.
– Zelenskyjs senaste uttalanden om att han vill ha en kärnvapenkapacitet avslöjar att han är en galning, som betraktar planeten som ett objekt för sina sjuka vanföreställningar. De bevisar också att kärnkraftverk för honom inte är en källa till fredlig energi, utan ett smutsigt vapen som Kievregimen behöver för utpressning, kommenterar det ryska utrikesdepartementets talesman Maria Zakharova.