Nyhetsdygnet
23:00
Anthropic: Claude hittade enzymsystem – funktionen okänd
Ett redan känt enzym kopplades till DNA-upprepningar och ett extra protein i bakterievirus, enligt bolaget.
15:00
Datacenter som en pelare för svensk konkurrenskraft: Branschen som stödjer mer än någon förväntat sig
Sverige har länge haft goda förutsättningar för digital tillväxt: stabil infrastruktur, hög teknisk kompetens och tillgång till fossilfri el.
14:00
Tidigare ministerns studio: Lås in britterna som säger nej till kriget
En avvikande åsikt om hotet från Ryssland räcker, enligt panelen, för att spärra in britter.
12:00
Litauen tar ett steg mot att släppa in kärnvapen
Seimas röstade under tisdagen för att stryka grundlagsförbudet mot massförstörelsevapen, men två omröstningar återstår.
11:00
Trump hotar Iran med förintelse från FN:s talarstol
I samma tal erbjöd han Teheran att byggas upp till "ett mycket större land än det någonsin varit".
10:00
E-handeln backade i augusti – färre köp från Temu och Shein
Omsättningen landade på 12,3 miljarder kronor, och andelen som handlat från de kinesiska plattformarna har halverats sedan tullavgiften.
09:00
Försvarsavtalet är undertecknat – USA:s rättigheter på Grönland blir utan tidsgräns
Trump, Frederiksen och Nielsen skrev under i New York under tisdagen. Texten saknar slutdatum och kan bara ändras om alla tre parter är överens.
08:00
Lingonjuice kan förbättra munhälsan
Kan indirekt även lindra tarmsjukdom, tror finska och svenska forskare.
07:00
Dubbelt så många pojkar röker på Island
Bland flickorna syns ingen ökning alls.
06:00
Tysk soljätte i insolvens – skulder på 3 miljarder euro
Förvaltaren säger att det egna kapitalet inte räckte när en finansiering föll, och att driften av parkerna tills vidare fortsätter.
