Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar
Sex lägenheter totalförstördes när en radhuslänga på Sofielund i Malmö fattade eld under tisdagseftermiddagen. Polisen utreder händelsen som mordbrand.
Räddningstjänsten larmades strax efter klockan 16.30 till Lönngatan i Malmö sedan det börjat brinna i en lägenhet. Branden spred sig snabbt till flera huskroppar i radhuslängan.
Totalt tio lägenheter, fördelade på fem huskroppar, har drabbats. Sex är totalförstörda medan fyra står kvar, uppger ledningsoperatör Rickard Nilsson på räddningstjänsten.
— Redan när vi fick in larmet så brann det kraftigt, och när vi kommer fram så brann det ut från två olika lägenheter och det är ganska ovanligt, säger han till skattefinansierade SVT.
Åtta räddningsstationer larmades till platsen och rökdykare gick in i byggnaden. Inga personskador har rapporterats.
Under kvällen anlände kranbilar för att riva delar av takkonstruktionen och komma åt glödbränder.
— Det kan glöda och ryka i flera dagar, säger Rickard Nilsson.
Polisen har upprättat en anmälan om mordbrand, men orsaken till branden är ännu inte klarlagd.
Vad tror du är den mest troliga orsaken till den misstänkta mordbranden i Malmö?
Röstning stängd
15 röster totalt


