MORGONDAGENS DAGSTIDNING – torsdag 17 april 2025

torsdag 17 april 2025


Svenska partier kräver åtgärder mot Israel efter arresteringsorder mot Netanyahu

publicerad 25 november 2024
– av Isac Boman
Netanyahu anklagas för krigsbrott och brott mot mänskligheten.

Internationella brottmålsdomstolen (ICC) utfärdade förra veckan en arresteringsorder mot bland andra Israels premiärminister Benjamin Netanyahu. Nu kräver Socialdemokraterna och vänstergruppen i EU-parlamentet att både EU och den svenska regeringen agerar i enlighet med beslutet.

Förra veckan anklagades Netanyahu, tillsammans med Israels tidigare försvarsminister Yoav Gallant, formellt för krigsbrott och brott mot mänskligheten i samband med kriget mellan Israel och Hamas i Gaza.

Vänsterpartiet har nu lagt fram flera krav riktade mot EU, inklusive ett fullständigt vapenembargo och att samtliga medlemsländer ställer sig bakom arresteringsordern mot Israels premiärminister.

Det måste kosta att bryta mot internationell rätt därför kan inte EU fortsätta ha pågående handelsförbindelser med Israel, säger Hanna Gedin som är EU-parlamentariker för Vänsterpartiet till skattefinansierade SR.

”Frys handelsavtalet”

Även Socialdemokraterna ställer krav på EU med anledning av ICC:s beslut.

Frys handelsavtalet med Israel så länge man inte lever upp till internationell rätt. Vi har krävt en utökad sanktion åt bosättarna, vi har krävt att bosättarnas varor omedelbart ska stoppas, säger Morgan Johansson, socialdemokraternas utrikespolitiske talesman.

Sveriges utrikesminister, Maria Malmer, uppger i ett skriftligt uttalande att både Sverige och EU stödjer ICC:s arbete, vilket innebär att den svenska regeringen i praktiken skulle vara skyldig att gripa Netanyahu om han befann sig på svensk mark. Enligt ICC är medlemsländer i Romstadgan skyldiga att samarbeta vid gripanden om de misstänkta reser till deras territorium. Flera stora nationer, som USA, Ryssland och Kina, erkänner dock inte domstolen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Barnbidraget fortsätter att urholkas: ”Gör ingen större skillnad”

publicerad Idag 11:30
– av Redaktionen
Barnbidraget fyller inte samma funktion som tidigare och betraktas idag av många som en rent symbolisk summa.

Svenskarna skaffar färre barn än någonsin tidigare – och alltfler kvinnor uppger att de överhuvudtaget inte har något intresse av att bilda familj.

Samtidigt har barnbidraget urholkats kraftigt de senaste åren – och täcker numera bara 25 procent av levnadskostnaderna för en genomsnittlig 10-åring.

Nya Dagbladet har i flera artiklar uppmärksammat hur födelsetalen i en rasande fart sjunker i Sverige och hela Västvärlden – och hur många väljer att inte skaffa barn även om den ekonomiska situationen är god.

Det råder delade meningar om vad politiker och samhället kan göra för att få fart på nativiteten och i vilken grad olika politiska åtgärder kan vända den negativa trenden. Barnbidraget infördes i Sverige redan 1937 – även om det då var inkomstprövat. Syftet var bland annat att öka barnafödandet, utjämna levnadsstandarden och minska antalet barn som levde i fattigdom.

En uträkning från Swedbank visar att barnbidraget har blivit alltmer irrelevant och att bidraget idag bara täcker en fjärdedel av levnadskostnaderna för en tioåring – jämfört med 36 procent för sju år sedan.

Det är den lägsta nivån på 50 år, och många föräldrar vittnar om att de 1250 kronorna inte har någon betydande påverkan på familjeekonomin, och det finns en utbredd känsla av att barnbidraget ”stannat av” samtidigt som andra kostnader skenat.

– Det är en symbolisk summa men den gör ingen större skillnad, säger pappan Jonas Eyob till statstelevisionen SVT.

”Kan inte räkna med bidrag”

Annelie Holst, som också har barn, håller med om att summan är så liten att dess var effekt är mycket begränsad – men lyfter också fram att exempelvis subventionerad tandvård, mediciner och sjukvård fortfarande är någonting som svenska barnfamiljer gynnas av.

– Sedan någonstans är det ett bidrag, man kan inte räkna med det.

Inför varje valrörelse brukar etablissemangspartierna bråka om barnfamiljernas ekonomier, där de rödgröna i regel förespråkar höjda bidrag – medan de blåa partierna i regel är emot detta.

Varken Moderater eller Socialdemokrater har dock lyckats öka den svenska nativiteten – och har båda istället satsat på att öka den svenska befolkningen genom omfattande massinvandring från tredje världen – en lösning som dock fört med sig en rad andra svårlösliga problem.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Folklig ilska när klimatalarmister klättrar upp på Vasaskeppet: ”Nu måste hårdhandskarna fram”

publicerad Igår 12:14
– av Redaktionen
Att klimataktivisterna ger sig på ett av landets viktigaste kulturarv provocerar många.

Under onsdagsförmiddagen larmades polis om att två aktivister från gruppen Återställ våtmarker klättrat upp på den 400 år gamla nationalklenoden Vasaskeppet och surrat fast sig i masten.

På sociala medier har många tröttnat på klimatalarmisternas ständiga provokationer och effektsökeri och nu ställs det krav på fängelsestraff – och andra mer ålderdomliga straffmetoder.

Polisen bekräftar att två personer vid 10-tiden hoppade över en larmad grind och klättrade upp på det restaurerade fartyget inne på museet. De satte också upp en banderoll med budskapet ”förbjud torvbrytning” och höll högljudda monologer på samma tema. Ytterligare en aktivist ska ha filmat och fotograferat händelseförloppet men sedan lämnat platsen.

De två männen som var kvar på skeppet när polisen anlände har gripits och är i dagsläget misstänkta för olaga intrång – men fler brottsrubriceringar kan dock tillkomma framöver.

Huruvida Vasaskeppet skadats av gruppens framfart är i dagsläget oklart, och personalen kommer att göra en mer grundlig besiktning under dagen.

Helen Wahlgren, som är presskontakt på Återställ Våtmarker, hävdar att Vasamuseet är en ”alldeles utmärkt plats att demonstrera på” och liknar fartyget vid en mosse ”som också behöver blötläggas för att kunna bevaras”.

Krav på hårdare straff

De flesta är dock inte lika imponerade och Moderaternas kulturminister, Parisa Liljestrand, beskriver Vasaskeppet som ”ett av de viktigaste och mest omtyckta kulturarv vi har i Sverige”.

Det är dessutom en mycket känslig miljö som är betydelsefull för forskningen och riskerar att skadas. Jag blir rent ut sagt förbannad på människor som tar sig rätten att utöva aktivism på bekostnad av vårt gemensamma kulturarv”, skriver hon i en kommentar till tabloiden Aftonbladet.

På sociala medier är tonen ännu hårdare, och många användare kräver att aktivisterna döms till fängelse – eller till och med sätts i straffarbete för sitt agerande.

Nu måste hårdhandskarna tas fram”, skriver en av många upprörda röster och en annan menar att det vore ett lämpligt straff att aktivisterna själva tvingas bryta torv i några år.

Gemensamt för nästan alla som kommenterat händelsen är att de är märkbart trötta på de återkommande aktionerna av detta slag och hur aktivisterna ger sig på svenskarnas konst- och kulturarv för sina politiska syften.

Många uttrycker också en ilska över att medier och myndigheter ”daltar” med de skyldiga – och att deras handlande aldrig verkar leda till några kännbara eller avskräckande konsekvenser.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tidigare överbefälhavaren: 300 miljarder till militären räcker inte

Sverige-Nato-relationen

publicerad Igår 11:21
– av Redaktionen
Johan Hederstedt tror att den verkliga kostnaden kommer att bli betydligt dyrare än vad som hittills presenterats.

Nya Dagbladet har tidigare uppmärksammat hur Tidöregeringen lånar 300 miljarder kronor till ”den största upprustningen sedan kalla kriget”.

Sveriges tidigare överbefälhavare Johan Hederstedt menar dock att detta är långtifrån tillräckligt och pekar på att Nato kommer att kräva att Sverige skjuter till betydligt mer pengar än så.

Den nuvarande satsningen innebär att den moderatledda regeringen lånar ungefär 50 000 kronor per svensk i arbetsför ålder till den militära upprustningen fram till 2035.

Bedömare pekar på att det är framtida generationer svenskar som kommer att tvingas bekosta satsningar genom höjda skatter – och andra föreslår att pensionsåldern höjs för att betala för projektet.

Johan Hederstedt var överbefälhavare mellan 2000 och 2023, och även om han hyllar upprustningsbeskedet så menar han att den verkliga kostnaden kommer att bli betydligt mycket dyrare än vad som hittills presenterats.

– Att man nu tillför 300 miljarder till försvaret är bra, men det kommer inte att räcka. Nato kommer att kräva ännu mer, konstaterar han.

”Gäller att rappa på”

Hederstedt  menar att kriget i Ukraina och USA:s nya utrikespolitik under Donald Trump lett till en ökad osäkerhet i Europa – men också stärkt samarbetet mellan kontinentens länder.

– Europa måste vara enigt och jag ser flera tecken som tyder på det, inte minst den brittiska premiärminister som tar initiativ. EU är starka genom att de satsar enormt mycket pengar på att rusta upp Europas länder vilket är positivt, fortsätter han.

Att Ryssland skulle utgöra något direkt militärt hot mot Sverige tror han är mycket osannolikt – men han hävdar ändå att det är viktigt att mycket snabbt ”stärka det militära, civila och psykologiska försvaret”.

– Vi kan inte vänta, det gäller att rappa på. Beslut och finansiellt stöd behöver komma tidigt, slår han fast.

Istället är det påstådd rysk desinformation, påverkanskampanjer och cyberattacker som hotar Sverige, enligt den tidigare överbefälhavaren – som påstår sig vara särskilt orolig för att svenska väljare ska låta sig påverkas av pro-ryska budskap.

– Det kan vara otroligt allvarligt när de inte bara kan påverka valsystemet utan även människorna när det gäller vad man ska rösta på, heter det.

Dubbla måttstockar

Exakt hur Ryssland påstås gå till väga för att påverka det svenska valresultatet framgår dock inte, men enligt Myndigheten för psykologiskt försvar handlar det bland annat om att ”manipulera informationsflödet” och sprida vilseledande information ”i syfte att påverka opinionen” eller ”störa och försvaga samhället”.

När ryska medier och opinionsbildare rapporterar kritiskt eller negativt om europeiska etablissemangspolitiker och istället lyfter fram nationalistiska eller konservativa alternativ som Alternativ för Tyskland, brukar detta exempelvis lyftas fram som exempel på påstådd rysk valpåverkan.

Kritiker har länge pekat på att debatten om främmande valpåverkan ofta förs på ett medvetet oärligt och alarmistiskt sätt – och att de som förfasar sig över effekterna av rysk propaganda på väljarkåren samtidigt blundar för det inflytande amerikanska medier, lobbygrupper och tankesmedjor eller vänsterliberala internationella NGO:er som George Soros Open Society Foundations haft över svensk politik i decennier.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

53 års fängelse för korankravaller i Malmö

Islamiseringen i Europa

publicerad Igår 10:03
– av Markus Andersson
Händelerna under korankravallerna har beskrivits som någonting hämtat ur en krigszon.

Sammanlagt har 39 personer dömts för bland annat mordbrand, våld mot tjänsteman och grovt sabotage mot blåljusverksamhet under korankravallerna i Malmö för tre år sedan. En tredjedel av gärningsmännen är dock minderåriga och har därför klarat sig undan fängelsestraff.

Precis som i flera andra svenska städer inträffade våldsamma och omfattande kravaller för tre år sedan efter att den danske politikern och islamkritikern Rasmus Paludan offentligt eldat upp koranen i anslutning till den muslimska fastemånaden Ramadan.

Ursinniga invandrargäng överöste polisen med stenar och brandbomber och satte polis- och räddningsfordon i brand – och händelserna har i efterhand av vittnen beskrivits som scener hämtade från ett krig.

– Vissa poliser har beskrivit upploppen som att vara i en krigszon. Det är enbart en oerhörd tur som avgjorde att ingen polis skadats allvarligt vid händelserna i Malmö, menar Victoria Ingered, en av åklagarna som lett förundersökningar efter påskupploppen i Malmö.

”Enormt pussel”

Bara i Malmö bedöms hundratals personer ha varit inblandade i upploppen, men genom polisens egen dokumentation, samt bilder och filmklipp som skickats in av allmänheten, kunde ett 40-tal identifieras. Utredare har sedan granskat hundratals timmar material för att kunna bevisa vem som gjort sig skyldig till vilka brott.

– Varje misstänkt individ har följts från det att han kom till platsen till att han lämnat. I vissa fall har det varit flera timmar. Varje enskild gärning, till exempel en kastad sten, har sedan dokumenterats, såväl på film som i utförliga film-pm, förklarar Ingered och fortsätter:

– Det har varit ett enormt pussel och filmgranskningen har varit helt avgörande för att få misstänkta dömda för grovt sabotage mot blåljusverksamhet.

13 slapp fängelsestraff

Utredningen beskrivs som mycket resurskrävande för både polisen och åklagarkammaren, men trots de i många fall låga straffen, anser man att man nått ”goda resultat med fällande domar i stort sett i alla avseenden”.

Av de 39 som dömts i Malmö var 13 minderåriga och fick inget fängelsestraff alls – istället blev påföljderna ungdomstjänst, övervakning eller sluten ungdomsvård.

De övriga 26 är vuxna och har dömts till fängelse på mellan två månader och fem år och sex månader. I genomsnitt handlar det om fängelsestraff på mellan två och tre år. I hela Sverige skadades minst 300 poliser och 14 civila under upploppen, och hundratals gärningsmän runtom i landet har dömts för deltagande.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.