Med stor sannolikhet kommer Bidens vicepresident Kamala Harris att bli Demokraternas kandidat till presidentvalet i november. Donald Trump är dock inte särskilt imponerad av sin förmodade motståndare utan beskriver henne istället som ”galen” och ”knäpp”.
Uttalandena skedde i samband med ett kampanjmöte i Michigan, det första sedan Trump officiellt accepterade Republikanska partiets nominering.
– Jag kallar henne skrattande Kamala. Har ni sett henne skratta? Hon är galen, du vet att du kan utläsa mycket av ett skratt. Nej, hon är galen, hon är knäpp, men inte lika galen som Nancy Pelosi, utbrast han.
Donald Trump on Kamala Harris: “I call her Laffin’ Kamala. You ever watch her laugh? She’s crazy. You can tell a lot by a laugh… She’s nuts” pic.twitter.com/me9EOy7vSf
— Benny Johnson (@bennyjohnson) July 20, 2024
Under sin politiska karriär har Trump gjort det till en vana att angripa politiska motståndare med olika smeknamn och epitet där Biden exempelvis fått smeknamnen ”Slow Joe” och ”Sleepy Joe”, Hillary Clinton frekvent beskrivits som ”Crooked Hillary” och Bernie Sanders kallats för ”Crazy Bernie”.
Även egna partikamrater som Ted Cruz (Lying Ted) har periodvis fått en släng av sleven och Trump har genom åren fått ta emot ris och ros för sin hårda och konfrontativa debattstil.
Musk kritisk mot Harris
Inte heller techentreprenören Elon Musk, som nyligen gick ut offentligt och uttryckte sitt stöd för Trump, har särskilt mycket till övers för Harris.
På X länkar han till ett klipp där Harris sitter med ansiktsmask och känner sig nödgad att deklarera att hon ”är en kvinna” och att hennes ”pronomen är hon och henne”.
”Föreställ er fyra år av det här”, skriver Musk.
Imagine 4 years of this … https://t.co/gFwWAv15Qx
— Elon Musk (@elonmusk) July 22, 2024
Harris anses allmänt vara betydligt mer vänsterorienterad än Joe Biden, och har aktivt valt att profilera sig i frågor kopplade till hbtq, minoriteter, massinvandring, aborter, feminism, lägre straff och droganvändande.